Делез Србија до здравијих намирница кроз сарадњу са београдским факултетима
Стратешка одлука глобаног трговца Ахолд Делез је да до 2025. године сва пластика у оквиру приватне робне марке буде у потпуности рециклабилна, компостабилна или поново употребљива, а циљ је потпуна елиминација пластике за једнократну употребу.
Малопродајни ланац Делез Србија представио је годишњи Извештај одрживог пословања за 2021.годину. На традиционалном јунском догађају сумиране су иницијативе, пројекти и резултати компаније у областима здравије исхране, заштите животне средине, подршке локалној заједници и запосленима.
Компанија је кроз сарадњу са Факултетом ветеринарске медицине развила посебан концепт исхране за животиње којим се поспешује њихово здравље, елиминише употреба антибиотика у узгоју и којим се остварује повољан утицај на смањење емисије ЦО2. Сарадња са Пољопривредним факултетом Универзитета у Београду и акредитованим лабораторијама омогућила је да компанија развије концепт иновација у процесу узгоја воћа и поврћа са циљем редукције количине остатака пестицида у воћу и поврћу и постављања стандарда у контроли пестицида у производњи воћа и поврћа.
Сви упаковани производи приватне робне марке, током претходне године, обележени су Нутри Сцоре ознаком и на тај начин постали словни путоказ купцима до здравије, избалансиране и умерене свакодневне исхране. Промовисање свежих намирница и широког асортимана здравијих производа допринело је и повећаној тражњи за здравијим производима приватне робне марке за 10 одсто у односу на 2020.годину.
„Веома је важно да као лидер на тржишту будемо и даље снажан ослонац привреди земље и да друштво унапређујемо и инспиришемо на здравији живот. Предано радимо на одговорном управљању вишковима хране у целом ланцу, пружамо снажан допринос заштити животне средине, промовишемо здравије изборе у исхрани, а редовним донацијама пружамо подршку локалној заједници. Кроз различите програме за наше колеге активно радимо на унапређењу услова рада и личног развоја сваког појединца, а резултати и напредак који можемо сагледати у Извештају о одрживости нама су велика одговорност да будемо још бољи партнер заједници, друштву и људима у наредном периоду“, истакао је Јан-Вилем Докхејр, генерални директор компаније Делез Србија.
У 2021.години 80 одсто укупне количине електричне енергије коју је користила компанија дошло је из зелених извора, а настављена је и континуирана имплементација ЦО2 расхладних система и пропанских витрина у продавницама широм земље. Уз ова улагања, као и примену мера енергетске ефикасности, смањена је укупна емисија ЦО2 у систему за 38 одсто за период од годину дана.
Стратешка одлука глобаног трговца Ахолд Делез је да до 2025. године сва пластика у оквиру приватне робне марке буде у потпуности рециклабилна, компостабилна или поново употребљива, а циљ је потпуна елиминација пластике за једнократну употребу. Компанија Делез Србија у 2021. години рециклирала је 13.000 тона отпада, што је за 14 одсто више у односу на 2020. годину, а у оквиру иницијативе за одговорно збрињавање опасног отпада од потрошача, прикупљено је 1150 килограма батерија послатих на даље збрињавање.
Компанија је обезбедила близу 111.000 сати тренинга за своје запослене, у циљу додатног развоја реализована су и три нова развојна програма за лидере у Операцијама кроз које је прошло близу 250 колега, а покренут је и Менторски програм.
Само у 2021. години, компанија је донирала 780 тона воћа и поврћа за више од 78 хуманитарних организација са више од 14.000 корисника, као и 203 тоне воћа и поврћа за исхрану животиња. Делез Србија је највећи донатор хране Банке хране Београд са којом је настављен рад на системском управљању вишковима хране кроз надградњу система донирања развојем дигиталне Maxi платформе „Тањир по тањир“.
Донацијом од 200.000 евра УНИЦЕФ-у обезбеђени су транспортно возило и апарати неопходни за неонаталне јединице у Крагујевцу и Новом Саду. Банци хране Београд донацијом средстава у вредности од 50.000 евра пружена је подршка у набавци возила неопходног за дневно функционисање донаторског система и доставу хране до крајњих корисника.