КОЈЕ ОРГАНЕ НАПАДА ОМИКРОН, А КОЈЕ ДЕЛТА? Стручњаци детаљно објаснили разлику између сојева
Симптоми омикрона су зачепљен нос, шмркање, болови у мишићима и умором те кашаљ, без повишене температуре, али код здравих вакцинисаних људи. Но код невакцинисаниха тај сој коронавируса може изазвати.
Како разликовати симптоме COVID-19 од грипе или прехладе и какве су разлике између зараде варијантама делта и омикрон? Питања су то на која грађани траже одговоре.
А до одговора није лако доћи. Треба избећи флурону код омикрона су више захваћени горњи дисајни путеви и чини се да се јављају чешће пробавне тегобе, каже инфектолог Марко Кутлеша и додаје да нема егзактне податке. Омикрон је изгледа сад већ доминантна варијанта. Који су му симптоми и може ли се разликовати само по њима - ево одговора.
ЈАВИО СЕ ОТАЦ ПРИЈАТЕЉИЦЕ МАТЕЈА ПЕРИША: Открио зашто је она још у Београду, па проговорио о кобној ноћи
ЕВО ШТА ДОНОСИ ЦИКЛОН КОЈИ СЕ КРЕЋЕ КА СРБИЈИ! Наш стручњак објаснио све - очекују нас велике промене
СРБИЈА ПОНОВО НА ЦРВЕНОЈ ЛИСТИ: Суседна земља увела ригорозне мере, могу да уђу само ове групе људи
Код омикрона су више захваћени горњи дисајни путеви и чини се да се јављају чешће пробавне тегобе, каже нам инфектолог Марко Кутлеша и додаје да нема егзактне податке. Омикрон је изгледа сад већ доминантна варијанта. Који су му симптоми, може ли се разликовати само по њима, како се лечи и оставља ли последице, питања су на која смо потражили одговор код неколико угледних стручњака.
Већину симптома за омикрон знамо, слични су другим варијантама коронавируса САРС-СоВ-2 у што се убрајају температура, слабост, главобоља и симптоми упале горњих дисајних путева, а они доминирају над упалама плућа, мање је случајева губитка укуса и мириса. Свеукупно су симптоми блажи, и сад је теже разликовати прехладу или грип од болести COVID-19 само на темељу симптома
На темељу досадашњих искустава можемо рећи да је клиничка слика соја омикрон који је тренутно превладавајући у целом свету, а тако и у Хрватској, блажа, сматра пулмолог др. Саша Срића, с нагласком на преболеле и вакцинисане, односно на вакцинисане боостер дозом.
И он се, каже, као неко ко је прележао корону и вакцинисан с две дозе, вакцинисао и боостер дозом, што сугерише свима. Много је заражених здравствених радника који су преболели ЦОВИД-19 и вакцинисани су, или су само вакцинисани, код којих превладавају симптоми инфекције горњих дисајних путева, што се, каже, очитује зачепљеним носом, шмрцањем, боловима у мишићима и умором те кашљем, што је и симптом осталих акутних респираторних инфекција.
Код нецијепљених, а посебно код пацијената с коморбидитетима, може изазвати тежу клиничку слику – каже др. Срића, наглашавајући како је очито кренула епидемија грипе која почиње нагло с високом температуром и јаким мишићним боловима, за разлику од инфекције коронавирусом која долази полако, а компликације у облику упале плућа, плућне емболије, инфаркта срца, можданих удара и крварења развијају се након пет до осам дана.
Омикрон превладава и евидентно је да је блажи од делте, који је изазивао претежно опсежније упале плућа, а пацијенти су неретко завршавали на потпори кисеоником и респиратору.
– Код делте је готово увек била присутна повишена телесна температура и суви упорни кашаљ, а код омикрона код здравих вакцинисаних људи симптоми хуњавице без нужно повишене температуре.
Као и код сваке вирусне инфекције потребна је обилна хидрација, дакле пуно текућине уз скидање температуре антипиретицима, уз јачање имунитета цинком, Ц витамином, Б комплексом и незаобилазно Д витамином. Ако се појаве симптоми недостатка зрака и болова у прсима, свакако се одмах без одгађања треба јавити се у хитну службу