СВЕ О ДЕЛТА ПЛУС СОЈУ КОЈИ ДОЛАЗИ У СРБИЈУ: По симптомима га је тешко препознати
Да се полако приближава и Србији говори и чињеница да је у суседној Хрватској забележен први случај заражене особе овим сојем.
Нова мутација корона вируса, сој "делта плус", који је први пут виђен у Европи у марту ове године, сада је регистрован у најмање 44 земље широм света. Да се полако приближава и Србији говори и чињеница да је у суседној Хрватској забележен први случај заражене особе овим сојем.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398724/untitledee.jpg?itok=-ygQCK2l)
КОН ОТКРИО ДА ЛИ СЕ НАЗИРЕ КРАЈ ПАНДЕМИЈИ: "Уколико не повећамо вакцинацију, ОДУСТАЈЕМО од чувања живота"
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/13/profimedia-0601540004.jpg?itok=batdbcK8)
ПА СЕ ВИ ЛЕЧИТЕ ИВЕРМЕКТИНОМ: У ковид болници "Карабурма" све више оних који су користили лек за стоку
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/05/253447940_422444936252257_682931730052635358_n.jpg?itok=Fd5f0soV)
"ЧЕКАЈУ НАС ДВЕ ВЕЛИКЕ ОПАСНОСТИ" Драматично упозорење Тиодоровића: Подаци који ће данас бити објављени су веома забрињавајући
Ипак, за сада, још није дијагностикован у нашој земљи, рекла је проф. др Тања Јовановић, вирусолог и продекан за редовну наставу Медицинског факултета у Београду.
На питање да ли је нова варијанта делте заразнија, каже да се још испитује, али да свака мутација која се појави је у сваком случају инфективнија.
- Јер, вирус жели да се што лакше и брже размножи и инфицира већи број људи. Његов живот зависи од живота у организму. Они ван организма не могу да живе. Тако да, свака варијанта, у ствари, носи са собом опасност да буде опаснија, да се лакше преноси и да се у већој колични размножава - објаснила је проф. др Јовановић.
И професор Бранислав Тиодоровић, члан Кризног штаба рекао је да је делта плус сој заразнији од овох.
- Подаци који ће данас бити објављени, видећете, биће веома забрињавајући. Ово је најтежа епидемија која је забележена и у свету и код нас, рекао је он и додао да жели да истакне да све мере које постоје морају стриктно да се поштују - рекао је он.
Шта је делта плус сој?
Делта плус сој је мутација тренутног делта соја који је најзаступљенији у свету. Дијагностификован је на основу молекуларних тестова где је виђено да се разликује по томе што он садржи генетске промене у С протеину у односу на делта сој који доминира у свету - рекла је др Куљић - Капулица за Блиц.
Она каже да када се појави нови вирус, даље је потребно испитати да ли је он, како она наводи, "значајан" или не.
- Имамо четири варијанте вируса од којих су најзначанији алфа, бета, гама и делта. Када се открије нови сој, неопходно је да се даље испитују његове консеквеце односно, да ли је он "значајан" или није и да ли има промене које се догађају у природи - прича Куљић - Капулица.
Иако тренутно, према речима стручњака, има разлога за забринутост, нема за панику.
Који су симптоми
Симптоми делта плус варијанте су већ су познати као сув кашаљ, умор или темепратура. Тежи облици болести укључују и кратак дах и бол у грудима.
Осим тога, делта варијанта може се препознати и по осипу на кожи, промени боје на прстима, болу у грлу, губитку чула мириса и укуса, дијареји, главобољи, цурењу носа, итд.
Списак симптома делта плус варијанте корона вируса је прилично дугачак, и због тога га је јако тешко на први препознати и разликовати од других вируса или варијанти.
Заразнији од 10 до 15 одсто?
Ову варијанту, именовану као AY.4.2 тек недавно су препознали вирусолози који прате генетске промене делта соја, али она је већ у том тренутку чинила готово 10% случајева у Великој Британији.
Како је наведено, број случајева оболелих од ове варијанте вируса брзо расте, али не толико као од оригиналне варијанте, односно од делта соја који је почетком године стигао из Индије у Британију.
Џефри Барет, директор на Институту у Кембриџу и Франсоа Балу, директор Института за генетику у Лондону, рекли су да се варијанта AY.4.2 за 10 до 15 одсто лакше преноси него оригинални делта сој, који је доминирао широм света.
- Ако се прелиминарни резултати потврде, AY.4.2 би могао да буде најзаразнији сој корона вируса од почетка пандемије - рекао је Балу и додао да је у овој фази потребан опрез.
AY.4.2 је једна од 45 подваријанти делта вируса забележених широм света. Она има две карактеристичне мутације, назване Y145H и А222В, у спајк протеину којима вирус заражава људске ћелије.
- Обе мутације забележене су појединачно у претходним варијантама корона вируса и нису биле окарактерисане као нешто забрињавајуће - рекао је Балу и додао да није јасно због чега би оне делта варијанту чиниле заразнијом.
- Не чини се да би ове мутације могле да заобилазе имунитет, имају већу преносивост или вируленцију - казао је он.
Рави Гупта, професор клиничке микробиологије на Кембриџ универзитету рекао је да је тешко предвидети утицај појединачних мутација на понашање вируса, јер оне утичу и на облик и понашање спајк протеина на начин који научници још увек не разумеју.
- Заиста не знамо како је сам делта сој толико заразан - рекао је он крајем октобра.