Део су аблема који се носи на реверу поводом примирја у Првом светском рату: Шта симболизују две зелене траке?
Траке асоцирају на ленту славне албанске споменице.
У Републици Србији, 11. новембар слави се као Дан примирја у Првом светском рату, чијим су потписивањем, у 11 сати у специјалном вагону маршала Фердинанда Фоша у шуми Компјењ у Француској, силе Антанте и Немачка окончале сукоб пре тачно 100 година.
ПРОНАЂЕН УКРАДЕНИ ТИТОВ САТ: Скупоценост нестала без трага пре десет година
КАКО СУ КАЖЊЕНИ ГЛАВНИ КРИВЦИ ЗА МАСАКР У КРАГУЈЕВЦУ? Неке је сачекала језива судбина, други сами себи пресудили
ИСПРИЧАЛА ЈЕ ВИЦ О ТИТУ, А ОНДА ЈЕ ОДВЕДЕНА НА ГОЛИ ОТОК: Због ове шале Јованка је преживела језиве ствари
У недељи која претходи празнику, као и на сам дан празника, на реверима се носи аблем који се састоји од две зелене траке које асоцирају на ленту славне албанске споменице и једног љубичастог цвета са пет латица – Наталијине рамонде.
Албанска споменица за верност отаџбини је државно војно и цивилно одликовање додељено свим припадницима српске војске који су се у зиму 1915. и 1916. године повлачили преко неприступачних предела Албаније.
Тада су се војска, врховна команда, краљ, народна скупштина и цивили повлачили преко Албаније у Грчку. Србија је, после огромних губитака, уз помоћ савезника на острву Крф обновила снаге и кренула у пробој Солунског фронта, до ког ће доћи 1918. године.
Медаља за спомен на повлачење српске војске преко Албаније установљена је 5. априла 1920. године указом престолонаследника принца-регента Александра И Карађорђевића у тада већ новој држави Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.
На аверсу се налази леви профил врховног команданта Српске војске регента Александра И, а око њега стоји кружни натпис „својим ратним друговима Александар“, око натписа се налази ловоров венац и сребрни двоглави орао са круном, а на реверсу је натпис „за верност отаџбини“.
Медаља је ношена о светло зеленој траци са црним пругама уз ивицу. Медаља за спомен је почасно одликовање нижег ранга, али има своју историјску тежину, јер се додељује о годишњицама и јубилејима свим усчесницима неког догађаја.