ДЕВОЈКЕ, ОВО МОРАТЕ ДА УРАДИТЕ НА ВИДОВДАН! Ставите ову травку под јастук и десиће вам се оно о чему дуго МАШТАТЕ!
За Видовдан се везује много занимљивих веровања
Видовдан се у Србији обележава 28. јуна, а у народу кажу да је ово празник који "отвара очи". Да ли знате зашто? Да ли знате и шта све данас треба да се ради?
У хришћанском календару не постоји светац са овим именом и пре више од једног века, тачније тек 1892. године, Српска православна црква је Видовдан први пут унела као празник у своје календаре, стављајући га у заграду иза пророка Амоса и кнеза Лазара, чије је култове неговала.
Због тога што се један од најважнијих догађај у српској историји - Косовски бој, одиграо на Видовдан 1389. године, преплићу се историјска збиља и народни обичаји и веровања, па се косовски мит развијао упоредо с паганским култовима старог словенског божанства Вида.
Вид је сматран врховним божанством, "Богом над боговима", а сви други богови тек полубоговима. Веровало се да је Вид свевидеће божанство, па се Видовдан сматра и празником за очи, односно празником који "отвара очи".
ФАНТАСТИЧНИ ПОПУСТИ У TRAVELLAND-U САМО ДО 30. ЈУНА
Батина је из раја изашла, АЛИ ГДЕ ЈЕ ГРАНИЦА?! Ова изрека би могла да постане прошлост!
Србин се враћао из Грчке, а на 50 километара од границе му се десило нешто због чега је упутио УПОЗОРЕЊЕ ЗА СВЕ
Само име овог светитеља, Вид, одредило је највећим делом и природу ритуала који су изводе тог дана.
Било је, на пример, веома важно шта ће се тога дана видети. Оно што би човек тада видео, у томе би, по општем уверењу, касније имао успеха.
У селима под Фрушком гором, на пример, на празник изјутра сељаци су се умивали росом и при томе говорили: "Ој Видове, Видовдан, што ја очима видео, то ја рукама створио."
Сличан обичај забележен је и код Банатских Хера. Тамо су мајке на Видовдан доводиле своје кћерке до плота, а ове би се обраћале свецу: "Видо, Видовдане, што год очима видим, све да знам радити".
У неким су крајевима износили на видело своје тапије и облигације, у другим су вадили новац из касе и бројали га. Било је много поступака те врсте.
На Видовдан се могла видети и будућност. Тога дана се много гатало и прорицало. Као и у неким другим приликама, чиниле су то најчешће девојке надајући се да ће видети будућег изабраника, пишу "Yumama" и "Ризницасрпска"
ТРИ МЕСЕЦА ВРШЊАЧКОГ ПАКЛА: "Вређали ми ћерку јер не носи скупе патике, разредна је етикетирала за крађу!"
Змије поново нападају: Мистериозни случај у Прокупљу, мушкарац и жена имају уједе на истом месту!
ЛАЈМСКА БОЛЕСТ НИ НАЈМАЊЕ НИЈЕ НАИВНА: Уколико осетите ове симптоме, одмах се јавите лекару!
У Босанској крајини девојке су уочи Видовдана брале црвено цвеће вид, као и модру виду. Убрано цвеће пред спавање су стављале под јастук и говориле: "О мој Виде, виђени, о мој драги суђени, ако мислиш јесенас (да ме просиш), дођи вечерас, у први санак на састанак." Веровале су да ће се то и догодити, да ће им будући муж доћи у сан.
У околини Власенице девојке су уочи празника брале видову траву и припремале још понешто. Наливале су воду у лонац који је купљен без погађања, затим узимале мало хлеба и соли, детелину са четири листа и једну тканицу коју би пребациле преко лонца. По завршеним припремама, девојка би пре спавања рекла: "Свети Виде и видова траво, отворите ми очи да видим свога суђенога. Ако је далеко, ево му детелина од четири крила, нека к мени долети; ако је гладан, ево му соли и хљеба, нека се наједе; ако је жедан, ево му воде, нека се напије; ако не може преко воде прећи, ево му ћуприје (мисли на тканицу), нека пређе".