ДА ЛИ ЉУДИ НА ДИЈАЛИЗИ ТРЕБА ДА СЕ ВАКЦИНИШУ: Детаљно појашњење лекара и искуство пацијената
Пацијенти на дијализи би требало да се вакцинишу, сагласни су стручњаци
Виолета из Београда има 35 година и 2020. су јој отказали бубрези због аутоимуне болести. Месец у којем је сазнала да мора да почне свакодневну дијализу јесте онај у којем је избила епидемија корона вируса.
"ЗНАМ ДА ЋУ НА КРАЈУ УМРЕТИ ОД УПАЛЕ ПЛУЋА, АЛИ ЖЕЛИМ ДА ЖИВИМ" Речи вакцинисане ковид пацијенткиње уливају наду (ФОТО)
"ИМУНИТЕТ НИЈЕ ДОЖИВОТАН, ПОМАЖУЋИ ЊИМА, ПОМАЖЕМО СЕБИ" Огласио се др Петровић и прокоментарисао вакцинацију странаца
ПРОШЛИ ВАСКРС ОСТАЋЕ УПАМЋЕН ПО НАЈДУЖЕМ КАРАНТИНУ: Огласили се стручњаци - какве нам се мере спремају ове године
- Морала сам да пређем на дијализу да бих остала у животу, а срећа у несрећи је била што сам операцију која ми је то омогућила имала у моменту пред ванредно стање - каже Виолета.
Препорука и домаћих нефролога да се вакцинишу- Лоша ствар је што сам од почетка знала да морам много да се пазим и да чекам некакав спас у вакцини.
Нефролошки болесници требало би да се вакцинишу што пре, каже нефролог Зоран Паунић.
Из Министарства здравља, Института Батут и Е-управе још нису стигли одговори да ли се људи који су на дијализи позивају да добију вакцину и који су критеријуми неопходни да би они били имунизовани.
Србија је започела масовну вакцинацију против корона вируса средином јануара 2021, а Виолета је имунизована два месеца касније. Према подацима Владе Србије до сада је обављено укупно 2.267.450 вакцинација, а две дозе примило је 912.555 људи.
Виолета је безуспешно два месеца звала институције да добије информацију и препоруку за вакцинацију, а на крају је отишла самоиницијативно на Београдски сајам.
У Србији има укупно 4.500 људи који су на дијализи.
- Веома мали број бубрежних болесника на дијализи је добило вакцину, ни ја је нисам примио, а пријавио сам се уредно. Ми смо, при том, међу четири најугроженије групе - каже Зоран Мишковић, потпредседник Савеза удружења бубрежних инвалида Војводине.
- Већина нас је очекивала да ће то бити организовано на местима где примамо и дијализу, али ништа од тога није остварено.
Када су кренуле да се појављују вакцине, размишљала сам да ли је то по мене добро, да ми се случајно нешто не догоди још и на ово.
Али када је вакцина дефинитиво дошла у Србију, одлучила сам да не урадим ништа док не питам нефрологе.
Сачекала сам контролу и они су рекли да могу било коју вакцину да примим.
Ипак сам се консултовала са још једним нефрологом, ко је велики стручњак и коме јако верујем, он ми је рекао мишљење, које је опет било за вакцину.
Све сам то брзо завршила, није прошло ни недељу дана од почетка пријаве за вакцину, када сам и сама то урадила.
Добила сам уредно потврду на мејл и поруку.
Председници Међународног друштва за нефрологију, Америчког друштва за нефрологију, као и Европске асоцијације за дијализу и трансплантацију позвали су на хитно давање приоритета дистрибуцији вакцине против Ковида-19 људима који су на лечењу дијализом широм света.
Пацијенти са хроничном болешћу бубрега и они који су на дијализи имају висок ризик од компликација ако се заразе овим корона вирусом, подаци су Америчког едукационог центра за дијализу.
- При израдама вакцина, ипак, у истраживање нису укључени дијализни пацијенти, па безбедност и ефикасност вакцина није посебно испитана у овој категорији - наводи се на сајту Центра за дијализу САД.
- Ипак, већина стручњака се слаже да су вакцине безбедне и за дијализне пацијенте.
Ови пацијенти имају и три пута веће шансе да развију тешки облик корона вируса, подаци су и Светске здравствене организације.
Са овим мишљењем сагласан је и нефролог Зоран Паунић.
- Дијализни пацијенти су сваки дан у огромном ризику ако се заразе јер је у том случају смртност више од 30 одсто - каже Паунић за BBC.
Нефролози су, каже, предлагали да они дају вакцину сопственим пацијентима јер већ стално долазе на терапију, али то није усвојено.
- У готово свим дијализним центрима у Србији је било заражених људи од корона вируса - каже Зоран Мишковић, потпредседник Савеза бубрежних инвалида Војводине.
- Само смо ми у Суботици имали пет заражених људи који су на дијализи - каже Мишковић. Преживели су, али су неки од њих имали јако тешке клиничке слике.
Незнање о вакцинацији и опасности од заражавања и даље влада међу бубрежним болесницима у Србији, додаје он.
- Многи и даље не знају да ли смеју да се вакцинишу иако нам нефролози говоре да нема ограничења, односно да је једина контраиндикација тешко обољење срца у нашем случају - каже Мишковић.
- Много би нам значило када бисмо примили вакцину на истом месту где примамо и дијализу, али то није спроведено.
Искуство и доктора Зорана Паунића је такво да су његови пацијенти сами одлазили по вакцину.
- Сналазили су се преко везе и увек би их примили преко реда - каже он.
Бубрежни болесници, наводи овај нефролог, често имају и друге придружене болести.
- Они већином имају проблем са радом срца, шећерном болешћу, повишеним притиском - каже он.
- Све то није разлог да се не вакцинишу, већ управо супротно. Једини проблем је ако имају неку активну упалу, онда се имунизација не практикује - закључује Паунић.