ДИРЕКТОР БОЛНИЦЕ У НОВОМ ПАЗАРУ: Вирус не познаје веру и нацију, Рашка је сада ново жариште
Када бисмо само стриктно испоштовали до сада донете мере, ситуација би била знатно боља
У општу болницу у овом граду током лета пристигао је велики број пацијената за врло кратко време, што је довело до озбиљне ситуације и слика које памти цела Србија.
Директор ове установе др Мехо Махмутовић потврдио је да је ситуација у овом граду много повољнија него летос, али и даље нестабилна, као што је уосталом случај у читавој земљи.
ЗАТВОРЕН МАНАСТИР ПЕЋКА ПАТРИЈАРШИЈА: Короном заражено 10 монахиња и мати Харитина
УГОСТИТЕЉИ НА МУКАМА: "Скраћивање радног времена утицаће на промет, санкционисати само оне који не поштују мере"
- Људи путују и циркулишу, па задњих 10 дана код нас има позитивних на ковид. Ипак, свуда у околини је ситуација много гора него што је случај у Новом Пазару. За сада, имамо два пацијента на респиратору и три на апарату са појачаним протоком кисеоника - каже др Мехо Махмутовић.
Какве су остале бројке? Чини се да је због прослава и окупљања у Рашкој настао највећи проблем?
- Бројке су такве да је на инфективном одељењу новопазарске болнице тренутно 27 пацијената, од којих је седморо из Новог Пазара, троје из Тутина и 17 из Рашке. За једно мало место као што је Рашка то је велики број. То нам је истовремено и највећи проблем тренутно, јер одатле долази и највећи број тешких пацијенета. Један мали део лечи се у Краљеву, али већина је у Новом Пазару.
Разлике између лета и јесени
Током лета највећи број пацијената имао је тешке симтоме. Да ли видите неку разлику у односу на други талас? Јесу ли тегобе које имају заражени сада другачије?
- Ништа се није променило, клиничка слика је иста, само је број пацијената различит. Они имају исте тешкоће, исти лекари их лече, у истој болници и истом граду као што је био случај у другом таласу. Чак је и организација болнице практично иста, али је разлика у броју пацијената. Није исто када имате 200 и када имате 20 људи који се лече - навео је директор болнице у Новом Пазару.
Много се говори о мерама које би најбоље спречиле ширење вируса. Какво је Ваше мишљење о томе, за какве мере се лично залажете?
- Највише за поштовање садашњих мера, то је кључно. Када бисмо само то испоштовали, ситуација би била знатно боља. Најважније је сада смањити било каква окупљања. Нисмо против свадби, али треба сачекати неко време, јер свуда где је велики број људи, постоји и велика опасност од заразе.
Са ове временске дистанце, шта је био разлог тако великог броја заражених у Новом Пазару? Неки су кривили породичне посете болници, други организацију…
- Народ је свуда исти.То су исте навике, иста размишљања и сигуран сам да не постоји драстична културлошка или било која разлика. Истина је само да вирус не познаје нације, вере нити политику. Људи би требало да схвате да је ово заразна болест и мора да се води рачуна, јер не постоји нико ко је имун на заразу - истиче др Мехмутовић.
Вакцина је највеће медицинско откриће
Хоће ли вакцина бити решење и да ли ћете се и сами вакцинисати?
- Као лекар, посебно педијатар, сматрам да је имунизација лек избора, односно нешто што је по мом личном убеђењу највеће медицинско откриће које је спасло велики број живота. Све што струка потврди, што се докаже и добије лиценцу, ја ћу прихватити, јер мислим да је то најбезбедније. То се посебно односи на здравствену струку у Европи - закључио је доктор Мехо Махмутовић.
Јесмо ли у почетку корону схватили недовољно озбиљно и због тога платили високу цену?
- Вероватно да људи у почетку људи нису били толико свесни да је корона толико опасна и тешка болест, упркос свим снимцима из света и приказа на интенету. Оних који раније нису веровали у корону, говорили да се ради о теорији завере, да је све смишљено и да од тога нема ништа, касније су променили мишљење. Тако је у свету, али тако је и код нас, не можемо ми да будемо изузетак.
На који начин је потребно уверити их да је потребно да се придрижавају мера?
- Мислим да је мање оних који мисле да корона не постоји и да је доступност информација свуда присутна, што умањује дилему. Прилично смо постали свесни да се ради о тешкој болести. Чим је цео свет у проблему и не постоји ниједна земља која је изолована, значи да се ради о нечему стварном. Србија има изузетно добре резултате и мора да се настави са сталним апеловањем, јер не постоји други лек када је реч о вирусу, осим спречавања компликација.