Директор КЦС открива: Србија се са оваквом епидемијом пре пар година НЕ БИ ИЗБОРИЛА, сада ПОБЕЂУЈЕ
Ашанин је објавио и оптимистичне новости.
Директор Клиничког центра Србије, проф. др Милика Ашанин рекао је како ће нова лабораторија "Ватрено око" радити 24 сата у Клиничком центру Србије и да ће остати ту трајно.
- Ово је најсавременија лабораторија и једина која постоји у нашем региону. У могућности смо да пацијенте који су се већ опоравили поново тестирамо. То је био грађевински подухват, за две недеље је опремљен простор од 750 квадрата, подељен у четири целине, са посебном опремом и апаратима. То је један аутоматизовани затворени систем - рекао је Ашанин гостујући на ТВ Пинк.
Он је објаснио због чега је лабораторија добила назив "Ватрено око".
Обратите пажњу! КОВИД ПРСТИ - НОВИ СИМПТОМ: Пацијенти имају МРЉЕ И ПЛИКОВЕ, све је скоро неприметно
ДЕДА СРЕЋКО (94) ПРЕКРШИО ЗАБРАНУ: Имао је РАЗЛОГ због ког га ништа на свету не би спречило да изађе
Званично саопштено: Шест припадника МУП-а преминуло од последица корона вируса
- То је једна бајка. То је око које може да види све преваре, чудовишта или ђавола, а у овом случају то је вирус - истакао је он.
Ашанин је рекао како су припреме кренуле на време јер смо имали "упозорење" из других земаља у којима је епидемија корона вируса почела раније.
- Наш здравствени систем се показао као виталан. Пре нас, десиле су се епидемије у другим земљама, били смо упозорени, као струка смо почели припреме. Већ у фебруару смо направили собе за изолацију у Клиничком центру где имамо Инфективну клинику и озбиљну епидемиолошку службу. Припремали смо се за овакву ситуацију. Да се ово десило пре пар година не бисмо издржали ни две недеље - казао је он.
Ашанин је објаснио и да су набавили опрему за Клинику за пулмологију. Имали су 140 респиратора, а од почетка епидемију нису добили ниједан. Он је приближио слику пацијента на респиратору.
- Ти пацијети у клиничкој слици често имају пнеумонију, западају у тешке респираторне проблеме и директно су угрожени, због чега је потребно на све начине добавити им кисеоник. Појачали смо екипе на интензивној нези на пулмологији, имамо по шест анестезиолога, раде на по четири часа. Они су најобученији да нађу најбоље параметре на респиратору, да воде пацијенте кроз тај период који је јако критичан - истакао је он.
Ц- Скинули смо десетак пацијената са респиратора. На Инфективној клиници имамо само четири болесника. Нема опуштања, али постоји помак - закључио је Ашанин.