ДОБИЈАЈУ ПОТПУНО НОВУ НАМЕНУ - У ГРАЂЕВИНАРСТВУ: Рециклиране маске ће нам од сада служити за ОВО!
Искоришћене маске добијају нову намену.
Од када нас је задесила епидемија коронавируса, хируршке маске за лице не користи само медицинско особље. Оне су постале део наше свакодневице.
ДР КОН ПОДЕЛИО ЗБРИЊУЈУЋЕ ЧИЊЕНИЦЕ: "Омикрон се врло брзо шири, УСКОРО ЋЕ СТИЋИ И У СРБИЈУ"
ОВЕ ГОДИНЕ ЧЕКА НАС ВИШЕ БЕЛОГ ПОКРИВАЧА: Метеоролог о детаљној прогнози, ево када нас очекују СНЕЖНЕ ПАДАВИНЕ
ЧИСТ БЕЗОБРАЗЛУК! Лажни еколози извређали баку: Баба не се*и, не можеш по лек (ВИДЕО)
Према проценама стручњака, годишње се употреби око 6,8 милијарди једнократних маски. Од тога, бар половина заврши тамо где им није место и где може да направи еколошки проблем.
Зато су истраживачи са Краљевског технолошког института у Мелбурну (РМИТ) развили пројекат за рециклажу хируршких маски. Од њих би се правио грађевински материјал којим би се асфалтирале улице и тротоари.
Истраживачи су разним тестовима дошли до закључка да ова наизглед безазлена помоћна медицинска средства могу да буду веома чврста и отпорна. Тако су и дошли на идеју да их додају у бетон и традиционалне грађевинске материјале како би ојачали њихова својства.
Поступак је сљедећи: искоришћене маске се уситњавају а затим додају у цемент или катран који се потом користи током поплочавања тротоара и асфалтирања путева.
Један од аутора студије, др Мохамед Саберијан, објаснио је да је за изградњу једног километра пута, са две траке, потребно рециклирати три милиона маски. Тиме би се спречило да 93 тоне отпада заврши на депонији.
На друштвеним мрежама, међутим, већ су почели да круже саркастични коментари да је ипак боље и ово, него да рециклиране маске претварају у храну, као што је то случај са понеким осталим одбаченим материјама.