ДОБРЕ ВЕСТИ: Смањује се број оболелих од короне у центрима за старе, доказ да се Србија брине о својим грађанима
У структури становништва Србије особе старије од 65 година учествују са 17,4 процената што становништво чини једним од најстаријих на свету.
У Србији је број оболелих од корона вируса у геронтолошким центрима и у домовима за старе мањи него у суседним државама, а то говори да се заштити живота и здравља старијих суграђана приступало на одговоран начин, наводи се у саопштењу Покрајинског заштитника грађана поводом 1. октобра Међународног дана старијих особа.
Омбудсман подсећа да је овогодишње обележавање Светског дана старих у условима пандемије изазвана корона вирусом.
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: Још 65 новооболелих од корона вируса, преминула једна особа
Смањује се број особа у болницама: На одељењима ужичке болнице налази се пет пацијената
Министарство здравља саопштило најновије информације: Стигла вест о вакцинисању од 1. октобра!
- Због пандемије, особе старије од 65 година живота биле су суочене са забраном кретања и морале су да мењају свој свакодневни ритам, како у кућним, тако и у установама социјалне заштите. Покрајински заштитник грађана - омбудсман је свестан да је промена свакодневног животног ритма за овај део становништва била изузетно захтевна и нимало лака - наводи се у саопштењу.
Омбудсман истиче висок степен солидарности и самоорганизације са којим је друштво, током пандемије, реаговало на проблеме старијих особа.
- Показало се још једном да је солидарност изузетно драгоцен ресурс на који се као појединци, али и као друштво, можемо ослонити у тешким и ризичним ситуацијама. У решавању бројних проблема са којима се суочавају старији суграђани - сиромаштво, насиље, занемаривање, отежано остваривање права на помоћ и негу другог лица - потребна нам је, поред солидарности, и одговорност, правичност и ефикасност - наводи Покрајински заштитник грађана.
Омбудсман позива надлежне институције у покрајини, бројна удружења и појединце да се према старијим особама односе са уважавањем, да у решавању њихових проблема буду ефикасни и одговорни и да их, више него до сада, укључују у разна збивања у заједници, на начин који чува њихово самопоштовање и доприноси њиховом позитивном самовредновању и квалитетнијем животу.
Скупштина Уједињених нација прогласила је 1991.године 1.октобар за Светски дан старијих особа, како би пажњу јавности фокусирала на положај и проблеме старијих особа и важност достојанственог старења.
Према подацима Светске здравствене организације, у периоду од 2000 до 2050. године број старијих особа ће се повећати са 605 милиона на две милијарде.
У структури становништва Србије особе старије од 65 година учествују са 17,4 процената што становништво чини једним од најстаријих на свету.
Демографске пројекције Републичког завода за статистику говоре да ће се тај проценат у бућности само повећавати.