ДОКТОР СТЕВАНОВИЋ: Успорено ширење вируса, али то није разлог за опуштање, цела земља је ЖАРИШНО ПОДРУЧЈЕ
На респираторима најтежи болесници.
Др Горан Стевановић, директор Инфективне клинике каже да јучерашашњи пресек стања о броју заражених пацијента корона вирусом у Србији показује да мере дају свој ефекат и да је ширење вируса успорено.
ЛОНЧАР ПОРУЧИО: На сајму НЕМА НЕГАТИВНИХ пацијента, сутра стижу резултати тестирања за оне који чекају
Др Стефановић: Труднице позитивне на корона вирус иду у КБЦ "Драгиша Мишовић"
ДАНИЦА ГРУЈИЧИЋ ОДУШЕВИЛА СРБИЈУ! Што се тиче вируса, верује САМО ЊИМА - открила зашто је корона ТАКО ОПАСНА
- Очеквали смо повећање броја оболелих, јер је повећан и број тестираних, али су међу овим цифрама и они који су у фази клиничког излечења и ретестирани пацијенти које припремамо за одлазак кући. Цифре су нам засад добре и једино што је важно јесте да не смемо да се опуштамо - каже за Пинк др Стевановић.
Када је реч о 146 људи на респираторима, он каже да су то најтежи болесници, којима је живот непосредно угрожен и којима је сваки секунд борба за живот.
- Радимо све што можемо им помогнемо и да прегурају најтеже кризе. Просечно време које овакви пацијенти проводе на вештачкој вентилацији, по светским искуствима, може да траје и дуже од 6 недеља - каже он.
Када је реч о новим жариштима, др Стевановић каже да је цела наша земља жаришно подручје.
- Свакога дана ћемо понегде имати већи број оболелих и то и очекујемо. На време бележимо пораст броја оболелих, бележимо их и пратимо. Једино што је могло да унесе забуну јесте повећан број пријема пацијената у Општу болницу у Панчеву, која је постала још један Ковид центар. У њу је примљено више од 140 болесника на даље лечење, а најмањи број њих је из региона Панчева - објашњава др Стевановић за Пинк.
Говорећи о томе да ли и даље пратимо траг заразе, др Стевановић каже да је јако важно испратити га, да се то успешно ради и да епидемиолошке службе улажу максималне напоре да прате трагове инфекције.
- На овај начин радимо превентивно истраживање контаката - каже др Стевановић.
Када је реч о домовима за старе, Стевановић каже да је од самог почетка истицано да су најстарији и најугроженији.
- Предузете су све мере како би се спречио улазак инфекције у домове за стара лица, нажалост, десило се да су поједини корисници и радници заражени, а детаљне податке изнели смо на конференцији за штампу. Настављамо да улажемо максималне напоре да коронавирус не уђе у домове, а они који су заражени, налазе се на болничком лечењу. Уведене су и мере изолације и даљег епидемиолошког надзора и праћења - казао је.
Истиче да деца оболевају од лакших облика болести, а да су појединачни случајеви када деца имају тежу форму болести.
- То је оно што је добро у целој овој ситуацији. Деца су добар преносилац на осетљивији део популације. У сваком случају, и овде се морају поштовати прописане мере, јер нас то у овом тренутку чува - каже он.
Када је реч о лечењу, он каже да превентивни лекови не постоје.
- Једини превентивни лек је вакцина која у овом тренутку није доступна за Ковид-19. Дакле, једино што може да нас сачува јесте мера дистанцирања - каже др Стевановић.
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ: Најугроженији грађани за добијање корона вируса живе у овом делу Србије
Сутра ОВЕ БАЊЕ примају медицинаре, војнике и полицајце са лакшим симптомима корона вируса
Др Кисић Тепавчевић оптимистична: "Бројеви показују да знамо шта радимо, извесно је да се епидемија ГАСИ"
УСКОРО ЈОШ ДУЖИ ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС: За Васкрс У КАРАНТИНУ ВЕЋ ОД ЧЕТВРТКА?!