ДОКТОРКА ГРУЈИЧИЋ О СТАЊУ НА ОНКОЛОГИЈИ: Заражено 97 запослених и 91 пацијент
Када су у питању пацијенти, додала је, од 171 тестираног на присуство корона вируса, 91 је био позитиван, а од тога је 36 имало симптоматологију упале плућа док су остали били без симптома.
- Од 930 запослених 445 је тестирано, а од тога 67 је позитивно на корона вирус. Један је већ био два пута негативан, тако да га можемо сматрати излеченим, а за једног запосленог се чекају резултати. Већина њих је у бањама јер су били асимптоматски, а 15 њих који су имали симптоме, од пнеумоније до тога да нам је једна инжењер на почетку саме епидемије био на респиратору. Сада се, хвала, богу опоравио - рекла је проф. др Даница Грујичић, в. д. директора Института за онкологију и радиологију Србије.
Када су у питању пацијенти, додала је, од 171 тестираног на присуство корона вируса, 91 је био позитиван, а од тога је 36 имало симптоматологију упале плућа док су остали били без симптома.
Према њеним речима, у овом тренутку не ради само стационар радиотерапије.
МЛАДИ ЉУДИ ЗА ПРИМЕР: Оно што волонтери Меридиана раде за цео Балкан заслужује велико БРАВО!
Превоз "ватрено крштење" у попуштању мера? Ево како ће изгледати отварање првих линија и какви ће бити прописи
Овај град је трећи по броју оболелих у Србији: У њему одлука о попуштању мера не важи
- Раде и хирургија и дневна болница радитерапије и хемиотерапије и хемиотерапија и дијагностика за оне пацијенте који дођу код нас. Једино што смо морали да затворимо јесте стационар радитерапије где пацијенти леже и по месец и по или два месеца, где је немогуће контакте међу њима прекинути и где је био највећи број ковид позитивних пацијената и запослених. Очекујемо да ћемо моћи да отворимо стационар постепено, од 4. маја, где ће предност имати они пацијенти код којих смо морали да прекинемо терапију и да дорадимо то што је одстало, док ћемо друге пацијенте који су били при крају своје терапије дигностиковати на скенерима и магнетним резонанцама. Такође ће они имати приоритет у односу на остале болеснике - рекла је др Грујичић.
Осим распуштања стационара радиотерапије, на Институту је уведено правило електронских конзилијума на даљину, где се сада, додаје професорка, више ослањају на извештаје својих колега у онколошким диспанзерима и колега који прегледају пацијенте.
- Тако да на конзилијумима где је генерално била велика гужва, некада и по 100 људи, више те гужве нема. Пацијенти доносе своју документацију. Лекар који их је амбулантно прегледао је дужан да напише у каквом је стању и онда се доноси заједнична одлука да ли се даље лечење наставља хируршком интервенцијом, хемиотерапијом, предхируршком интервенцијом, радиотерапијом, палијативном терапијом и слично. Тако да су те гужве које су биле од јутра до поподнева избегнуте и мислим да ћемо са тиме наставити. Такође, више нема путовања наших лекара у центре у унутрашњости. Успели смо, преко електронских веза, да направимо конзилијуме на даљину и то је сасвим лепо функционисало. Морамо показати веће поверење према колегама у унутрашњости и веровати њиховим извештајима - објаснила је др Грујичић.
Према њеним речима, Институт је заштитну опрему добијао међу првима. Она каже да је могуће да је било запослених који су незадовољни, али додаје да је то њихов субјективни осећај.
Др Грујичић је нагласила да сви пацијенти који би требало да почну лечење, морају најпре да се тестирају на Ковид-19 у својим домовима здравља.
- Они који то не буду успели, могу бити тестирани са нашим интерним упутом у Институту за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут" који се налази свега 50-так метара од нашег Института. Сви остали пацијенти морају донети потврду да су ковид негативни. У последњим контактима са Кризним штабом, сви домови здравља су добили допис да морају да тестирају такве пацијенте у посебним јединицама - рекла је професорка и додала да се то односи на пацијене из целе Србије.
Она је додала да пацијенти који се једном до два пута годишње контролишу, а немају активну терапију, своје контроле би требало да одложе до јуна.
Тријажа и даље обавезна
Према њеним речима, у Институту за онкологију и радиологију данима нема гужве, сем у јутарњим часовима када је највећи број пријема оних којима је потребна хемиотерапија.
- Морамо и даље задржати тријажу. Дакле, сваком пацијенту се мора проверити телесна температура, мора се узети детаљна епидемиолошка анализа и то је прави начин да спречимо да се ковид појави поново код нас у Институту.
КРИЗНИ ШТАБ О НОВИМ МЕРАМА: Има смисла да пензионери добију ДРУГИ ТЕРМИН викендом
ЗА ЈЕДАН ДАН ЧЕТИРИ СМРТНА СЛУЧАЈА: Преминуло више од 30 штићеника Геронтолошког центра у Нишу
"НИ ЈА ТО НЕ ЗНАМ ДА ОБЈАСНИМ" Када су ово питали Дарију на конференцији, нико није очекивао овакав одговор
Стевановић објаснио шта су КОНТАКТНИ РЕПОВИ епидемије: Да ли ће ово сачекати СВЕ градове у Србији
Да ли ће бити ПОЛИЦИЈСКОГ ЧАСА ЗА 1. МАЈ? Др Кисић Тепавчевић изнела став струке