Домаћинство Киш Бичкеи има 48 гнезда сеоских ласта!
Победник такмичења "Домаћинство које су ласте изабрале" за 2019. годину је домаћин Норберт Киш Бичкеи из села Утрине код Бачке Тополе, који у свом домаћинству има 48 активних гнезда сеоских ласта, саопштило је Друштво за заштиту и проучавање птица Србије. Домаћин Норберт је освојио тону кукуруза.
Ове године је у такмичењу учествовало 44 домаћинства из свих делова Србије. Пријављено је укупно 590 активних гнеза која тренутно настањује 3.540 сеоских ласта које дневно поједу више од 3.000.000 комараца и мува.
Сеоске ласте поред своје природне вредности имају и економску вредност тако што врше услугу уклањања непожељних инсеката за чије запрашивање бисмо морали да издвојимо велику своту новца.
- Традиционално сточарство је кључно за опстанак сеоских ласта и бројних других група организама који зависе од оваквог човековог начина бављења пољопривредом - каже Слободан Кнежевић из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије и додаје: "Домаћинство Киш Бичкеи је мало пољопривредно газдинсво које се бави сточарством а ласте су их изабрале зато што у њиховом домаћинству имају изобиље хране, погодна места за гнежђење и нико их не узнемирава".
Рецепт за успех на такмичењу је сточарство али и дрвене греде и плафони у шталама. Сви досадашњи победници такмичења, укључујући и домаћинство Киш Бичкеи, су имали штале са дрвеним гредама и плафоном.
Дрвене даске и греде у овим домаћинствима нису обрађене што омогућава сеоским ластама да своја гнезда која праве од блата лакше залепе.
Домаћинства која немају дрвене плафоне у својим шталама могу поставити једноставне дрвене полице и на тај начин привући сеоске ласте у своје штале.
Сеоске ласте (лат. Хирундо рустица) су птице селице које зиму проводе у подсахарској Африци и сваког пролећа преваљују хиљаде километара не били се гнездиле у шталама српских домаћина.
Друштво за заштиту и проучавање птица Србије трећу годину за редом организује такмичење "Домаћинство које су ласте изабрале", како би указали на неодрживост модерне пољопривреде која у великој мери угрожава природну разноврсност, посебно кроз уништавање природних станишта, загађење воде, деградацију земљишта и емисије гасова стаклене баште.