ДОНИРАЈ ПЛАЗМУ, СПАСИ НЕКОМЕ ЖИВОТ: Већ 300 излечених се јавило да помогне оболелима од короне
Крвну плазму може да донира особа која има два негативна теста на вирус корона, а затим је неопходно да прође 21 дан како би излечена особа била у прилици да донира плазму.
Интересовање излечених од Covid-19 за донирање крвне плазме је велико, каже докторка из Института за трансфузију крви Милица Јовичић и наводи да је се од почетка акције "Донирај плазму, спаси некоме живот" до краја прошле недеље јавило више од 300 људи.
Према њеним речима, од тог броја око 150 њих испунило је услове за донирање, а очекује да ће се тај број повећавати како буде растао број опорављених.
Крвну плазму може да донира особа која има два негативна теста на вирус корона, а затим је неопходно да прође 21 дан како би излечена особа била у прилици да донира плазму.
ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА БИЛА КЉУЧНА ЗА ОДЛУКУ О МЕРАМА: Велика промена стиже за празнике, а НЕПОВОЉНА је и по корону
САЗНАЈЕМО! Коначна одлука о ПОЛИЦИЈСКОМ ЧАСУ: Забрана кретања данас од 18 часова до СУБОТЕ У 5 УЈУТРУ
У БЕОГРАДУ РАСТЕ БРОЈ ОБОЛЕЛИХ: Вучић поручио да се НЕ СМЕМО ОПУШТАТИ, позвао грађане да буду дисциплиновани
Такође, крвну плазму донирају особе старе између 18 и 60 година које имају више од 60 килограма и немају нека друга обољења.
-Ми смо тек започели са нешто интензивнијим тестирањем добровољаца. Први даваоци су већ дошли, првог даваоца смо већ сви упознали, а видели смо и да је фудбалер Марко Пантелић дао крвну плазму - навела је Јовичић.
Очекују, каже, да ће прва недеља маја, али и неколико наредних недеља после, бити "ударне" и да ће велики број опорављених од Covid-19 тада дати крвну плазму.
Сваки добровољни давалац крвне плазме, као и код давања крви, најпре попуњава упитник, затим пролази лекарски преглед и одређене анализе - одређивање крвне групе, комплетна крвна слика, биохемијске анализе, скрининг антитела, маркери крвљу преносивих болести, електрофореза протеина...
-Тако да је потребно да особа задовољи одређене услове како би постала давалац. Због тога је наш задатак да та крвна плазма буде адекватна за онога ко је прима, али да ни на који начин не нашкодимо оном ко даје ту плазму, већ да се он све време осећа сигурно и добро и да се може вратити и следећи пут - објаснила је Јовичић.
Процедура за узимање крвне плазме је нешто компликованија и дужа од процедуре узимања крви, каже Јовичић и додаје да док класично давање крви траје 15 минута, давање крвне плазме траје од 40 до 60 минута.
-Исто је један убод као код класичног давања крви, али практично крв иде кроз један апарат који се зове сепаратор крвних ћелија и издваја се из организма само плазма, а све остало се враћа. Зато то траје мало дуже, али је пођеднако безбедно јер имамо добро обучено и искусно особље које то ради- рекла је Јовичић.
Српска докторка објаснила КО У СРБИЈИ НЕЋЕ МОЋИ ДА ПРИМИ "живу" вакцину против короне: Лека ће бити, али не за све
"Они који продају ТО ЂУБРЕ нашој деци су ГОРИ ОД ХИТЛЕРА!" Др Грујичић о НАЈВЕЋЕМ ЗЛУ данашњице
КОН ДАО ОДГОВОР: Колико је битно ДА СЕ СВИМА СТАЛНО МЕРИ ТЕМПЕРАТУРА и да ли су дигитални топломери сигурни?
ЗАРАЖЕН РАДНИК НАРОДНОГ МУЗЕЈА У БЕОГРАДУ: Тврде да је простор безбедан за све посетиоце
Др Кисић открила кад се доноси КОНАЧНА ОДЛУКА о полицијском часу за ПРВИ МАЈ: Најављено и УКИДАЊЕ ВАНРЕДНОГ СТАЊА