Министар Ђорђевић најавио појачавање превентивних мера у домовима за старе
Још једном ће бити скренути пажња особљу чега све морају да се придржавају.
Министарство за рад, борачка и социјална питања ће у току дана послати препоруку да се појачају превентивне мере у циљу сузбијања епидемије Ковид-19 у установама за смештај старих лица, најавио је ресорни министар Зоран Ђорђевић.
ДР КОН СЕ ОГЛАСИО! Ускоро на снази НОВЕ МЕРЕ И ЗАБРАНЕ, ситуација је ПРЕТЕЋА
ПОНОВО УВОДИМО РЕСТРИКТИВНЕ МЕРЕ?! Др Јанковић се огласио - прети нам РАЗБУКТАВАЊЕ КОРОНЕ
РАСТЕ БРОЈ ЗАРАЖЕНИХ У ШУМАДИЈИ: Др Делић: Ситуација је забрињавајућа, а очекује се и ПОГОРШАЊЕ
Ђорђевић је рекао да превентивне мере у домовима за смештај старих лица, које су важиле током ванредног стања, и даље остају на снази како би се спречило ширење инфекције и подсетио да су мере од самог почетка и биле веома стриктне, а како би ризици били најмањи могући.
- Данас ћемо послати још једну препоруку геронтолошким центрима да се превентивне мере појачају како не би дошло до заразе. Иначе, сви који раде у таквим установама придржавају се мера које су остале исте и по укидању ванредног стања - рекао је Ђорђевић.
Министар наводи да ће се још једном скренути пажња чега све морају да се придржавају у току радног времена, да директори обаве разговор са запосленима, а у циљу да се превентивно и на време делује.
Ђорђевић је подсетио и да су разрађени "алгоритми" како да се поступа у случају појаве симптома, односно да се тачно зна шта треба да се ради како се вирус не би ширио даље.
Он је указао да мере остају на знази ради заштите најугороженијих односно хроничних болесника.
У домовима постоје и корисници који немају здравствене проблеме, али да они који имају неке хроничне болести спадају у ризичне категорије када је обољевање од корона вируса у питању.
У установама социјалне заштите и домовима за смештај одраслих и старих, према последњим подацима министарства, присуство вируса корона потврђено је код 125 корисника и 35 запослених.
Корисници у установама социјалне заштите за које постоји процена да могу бити потенцијални преносиоци вируса смештени су у изолацију, док запослени у установама социјалне заштите, код којих постоји оваква опасност, не долазе на посао и налазе се у кућној изолацији.
Ђорђевић се осврнуо и на зацртане циљеве тог министарстарства указујући да се и после избора наставља са свим започетим активностима.
Подсећа да ће ускоро бити представљене нове мере активне политике запошљавања, да ће Социјално економски савет у наредном периоду наставити преговоре око минималне цене рада, да је циљ даље смањење незаполесности, да се омогуће преквалификације и доквалификације радника, да следи и даље реформа социјалне заштите односно увођење социјалних карата, затим нова права за борце...
- Све је то корак даље ка циљу да у наредних пет година просечна плата буде 900 евра а пензије 450 евра - рекао је Ђорђевић.
Подсећа да је на крају првог квартала ове године незапосленост у Србији износила 9,7 одсто и да је циљ да она додатно пада, на шест или седам одсто.
Министар наводи да је према подацима Централног регистра од 27. фебруара до 15. маја број запослених био већи за скоро 7.000 у односу на почетак пандемије .
Истиче да очекује ће се незапосленост још смањити када заживи туристичка сезона.
Пораст броја инфицираних у Краљеву: Пет нових случајева заразе корона вирусом
КОРОНА СЕ У ЗЛАТИБОРСКОМ ОКРУГУ НЕ СМИРУЈЕ: Још 13 оболелих, преминула жена
ОНЕ СУ НАСЛЕДНИЦЕ ДОКТОРКЕ КИСИЋ: Завршиле медицину са просеком изнад девет, остају на Косову да раде! (ФОТО)
ОБЈАВЉЕНИ НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ: У Србији још 91 заражени, преминула једна особа
НА ПОМОЛУ МЕДИЦИНСКО ОТКРИЋЕ ВЕКА: Научници на корак од стварања универзалне КРВНЕ ГРУПЕ