ДОСЕТИЛИ СЕ: СРБИ на ову ПРЕВАРУ узимају на ХИЉАДЕ ЕВРА! Ланци преваре!
Фингирање и лажирање
Људи у Србији масовно лажирају саобраћајне незгоде како би од осигуравајућих кућа наплаћивали штету од по неколико хиљада евра!
Прочитајте и:
У ове преваре умешани су и поједини лекари, вештаци и полицајци, а од наплате штете од осигуравајућих куће ове организоване групе узимају годишње милионе евра.
- То је сфера организованог криминала, ланац више људи организованих у групе. Реч је о чистом кривичном делу преваре, а осигуравајућа друштва плаћају људима велике суме новца. У ланац преваре умешани су лекари, вештаци, поједини полицајци који својим званичним документом морају да оправдају то што се десило, и на крају се добит дели на све учеснике - прича адвокат Небојша Милосављевић.
Према његовим речима, најчешћа превара код тих фингираних удеса су пријаве за лажне повреде врата или пршљенова, које су честе код судара, а које се тешко проверавају и доказују. Он додаје да се лажирају и медицински резултати.
- За лакше повреде наплате око 1.000 евра, а за теже повреде од 10.000 до 30.000 евра. Што се тиче наплате штете од слупаног аутомобила, и ту има више модела преваре. Углавном учествује једно старо возило и једно новије, које је каско осигурано. Тамо где нема надзорних камера они се кобајаги сударе. Одмах се зове полиција да направи записник, а преваранти се појављују као лица која су повређена у једном или другом аутомобилу. Затим сви заједно иду код лекара по медицински извештај, којим потврђују било лакше повреде, било претрпљени стрес. После тога лажну документацију достављају осигуравајућим кућама. Има и опција да се негде поставе већ оштећена возила, па онда накнадно постављају материјалне трагове - објашњава Милосављевић и додаје да ово кривично дело спада у теже, као и да је запрећена казна од годину до десет година затвора.
Бројке
- 10 година затвора износи максимална казна за ову врсту преваре
- 1.000 евра добијају људи за лакше повреде
- 30 хиљада евра могу наплатити кад су теже повреде у питању
- 6 особа ухапшено прошле године због лажних судара
Професор са Саобраћајног факултета Милан Вујанић каже да је то врло развијен начин преваре на који варају осигуравајуће куће.
- Пре неколико година имали смо судски процес у којем је окривљено око 30 полицајаца који су вршили процене и вештачили. Људи се на свакакве начине довијају да дођу до новца. Било је и примера где су учествовали у превари људи који се нису ни налазили у колима током судара, па се жале да су повређени, има и тога да пријаве незгоду које није ни било - наводи Вујанић и додаје.
- Имао сам случај са "пежоом 206" који је налетео на "заставу", у "пежоу" је било пет, у другом возилу четири путника, а сви из истог села. Тражили су новац за наводне повреде, а штете на аутомобилима није било.