Др Гњатовић открива колико антитела је потребно да будемо имуни на корону и који тест нам то показује
Након примљене вакцине антитела су у рангу вредности какву развијају тешко оболели пацијенти - од 60 јединица па навише.
Особе које су прележале корона вирус и створиле антитела могу се на основу њиховог броја поделити у три групе, а сматра се да је свако заштићен од ковида-19 уколико има 15 и више јединица антитела. Обично пацијенти који су имали блажу клиничку слику имају мањи, они који су имали тежу форму болести, имају већи број антитела, а истраживања Института за примену нуклеарне енергије (ИНЕП) утврдила су да она трају до годину дана, па и дуже каже др Марија Гњатовић, доктор наука технолошког инжењерства-биотехнологија, истраживач сарадник овог Института.
"РАЗМИШЉА СЕ О ПООШТРАВАЊУ МЕРА!" Др Стевановић открио планове Кризног штаба, на удару угоститељи!
КОРОНА ВИРУС САДА ХАРА МЛАЂОМ ПОПУЛАЦИЈОМ? Др Тиодоровић упозорио: "Ситуација је озбиљна, чекамо следећу недељу"
СРБИЈА СЕ ВРАЋА НА ПОЧЕТАК ЕПИДЕМИЈЕ? Професор Кочовић изнео најновије прогнозе о кретању корона вируса (ФОТО)
Готово да не постоји особа која је прележала корона вирус или се вакцинисала, а да не жели да провери своја антитела на ковид-19. Питају се и који је то број антитела да би могли да кажу да су заштићени.
Др Гњатовић најпре подсећа да се ниво антитела утврђује тестом из крви, али и упозорава да је у овој тржишној утакмици велики број приватних клиника набавио тестове, те да је тешко знати који је добар, а који не. Зато она објашњава и које би тестове требало да траже сви они који желе да их ураде.
Само тест базиран и на С и на Н протеину даје праву слику антитела
- Кад се ради тестирање праћења ефекта вакцине, важно је да тест који се користи буде базиран на С или С и Н протеину. Никако не сме да буде само базиран на Н протеину, јер може да покаже да особа нема антитела, а да их заправо има, што даје лажни резултат - каже др Гњатовић.
- Када особа жели да се тестира треба да пита у лабораторији према ком протеину тај тест одређује антитетела. Они су дужни да одговоре, јер сваки произвођач даје спецификацију теста - каже др Гњатовић и објашњава зашто је то важно:
- Наши тестови у ИНЕП-у су базирани на С и Н протеину. Дететкују С протеине, који се стварају после примања америчко - немачке Фајзер – BioNTech и руске Спутник В вакцине. Детектује и Н протеин, који се ствара након имунизације кинеском Синофарм вакцином, јер се у том случају антитела стварају и на С и на Н протеину.
Лабораторије користе различите тестове, тако да се у приватним лабораторијама често мењају референтне вредности при тестирању.
- ИНЕП има сопствене тестове и наше референтне вредности се нису промениле од маја прошле године када смо их увели и неће се мењати. Добри су и стабилни, јер ако неко жели да прати ефекте вакцине онда је најбоље да то увек ради истим тестом, односно у истој лабораторији, како би могли да се упореде резултати - прича др Марија Гњатовић.
Она подсећа да пацијенти сами плаћају ове тестове, који су скупи. У ИНЕП-у, како каже, коштају 2.000 динара. Зато је и важно где ће их пацијенти радити и у ком временском периоду, а нема ни потребе да се раде често.
- Минимална разлика између два тестирања је месец и више дана - рекла је она и додала:
- Антитела се мере такозваним серолошким тестовима, из узорака узетих из венске крви се вади серум, као и биохемијске анализе, што траје неколико сати. Углавном, резултат је готов истог дана.
Тестирање се може обавити у било које време и није важно да ли је особа јела или није. То нема утицај на резултат.
Прва група од 15-40, друга од 40-60, а трећа од 60-120 јединица
Иначе, при тестирању у ИНЕП-у, референтна вредност створених антитела је 15 јединица и све преко тога.
- Индекс 15 се јавља при блажој клиничкој слици и код асимптоматских случајева заразе. На пример, код особа које су кашљале два, три дана, мало им цурео нос, стварају се антитела до 40 јединица и то је прва група. Уколико неко има средње тешку клиничку слику, то су вредности од 40 до 60 јединица, што је један општи оквир за већину који су створили антитела, и они припадају другој групи. Пацијенти са тешком клиничком сликом од ковид-19 створили су антитела од 60 до 120 јединица и припадају трећој групи. Наравно, постоје индивидуалне разлике у односу на то како организам одреагује - објашњава др Гњатовић.
На питање колико дуго траје заштита са створеним антителима и колико брзо се са протоком времена она смањују, рекла је да према њиховом истраживању и анализама утвђеним од самог почетка пандемије, антитела остају и до годину дана, можда и дуже.
- Свака вредност антитела која се створи, након прележаног корона вируса, нешто значи, не може у том смислу да се подвуче црта и да се каже да неко има довољно или нема довољну заштиту - рекла је др Гњатовић.
Према њеним речима, пад антитела након неколико месеци, дешава се некима који су имали блажу клиничку слику или код оних који нису ни имали симптоме. Они припадају првој групи која развија антитела до 40 јединица.
- Само се код асимптоматских случајева понекад дешава да антитела након неколико месеци нестану. Међутим, има различитих реакција организма. Имамо случај једне телевизијске водитељке код које се развио индекс 20 и не мења се већ годину дана. Интересантно је да је она асимптоматски случај и да је развила малу количину антитела, која већ годину дана се не снижава. Она је као и остали стално изложена вирусу, али се није разбољевала. Њен организам очигледно штити и тај мањи број антитела - закључује др Гњатовић.
Одличан ниво антитела након вакцине
Не постоји количина антитела на ковид-19 за које се може рећи да је довољна. Са друге стране, свака количина антитела изнад 15 јединица је заштита од вируса, каже др Гњатовић.
- Оно што је мене изненадило је да се након примљене вакцине добија одлична заштита. Антитела су у рангу вредности какву развијају тешко оболели пацијенти од 60 јединица па навише - додаје она.
А, да ли постоји разлика између имунитета стеченог природним путем, односно након прележане болести у односу на имунитет после примљене вакцине?
- Све зависи од тога колико је ко створио антитела. Ипак, кроз вакцину се даје одређена доза антитела, а колико је довољно да се заштити од вируса.
За крај да подсетимо, присуство антитела у организму, која су стечена природним путем, не смета да се прими и вакцина. Шта више, препоручљиво је.