РАНИЈЕ НИЈЕ БИЛО ОВАКО: Др Миловановић упозорава, једна ствар се битно променила у последњем корона таласу
Ситуација и даље алармантна
Заменик директора Клиничког центра Србије проф. др Јовица Миловановић каже да више не можемо да рачунамо на математичке криве.
ДОКТОР ГАЈИЋ ОТКРИВА КОЈА ЈЕ НАЈБОЉА ТЕРАПИЈА У КОВИДУ: "Не смањује смртност, али ублажава ток болести"
СТУДЕНТИ И КОРОНА - ДА ЛИ ЈЕ ОВА КОМБИНАЦИЈА КОБНА: Изнета статистика, ево где су се заражавали, колико је вакцинисаних и којом вакцином
ТЕШКО ПРАВИМО РАЗЛИКУ ИЗМЕЂУ КОРОНЕ И ГРИПА: Стручњаци објашњавају - да ли је безбедно примити две вакцине и какве могу бити реакције
- Јуче смо имали више од 60 умрлих од ковида. У ковид болници у Батајници имамо чак 33 анестезиолога. Први пут смо отворили шесту интензивну негу, а свако ново ковид одељење значи мање места за лечење других болести и пацијената - казао је др Миловановић у "Уранку" на телевизији К1 .
- Клиничка слика је значајно тежа него у претходним таласима, а значајно се померила и старосна граница, оболевају све млађи.
Како је казао, пацијенти су сада и знатно дуже у болницама.
- Раније је хоспитализација трајала од седам до девет дана, а сада оболели од ковида у болницама бораве 13 до 17 дана. Разлога је више, а два основна су то што делта сој даје тежу клиничку слику и што се млађи пацијенти не јаве на време. Младост мисли да им болест не може ништа и јаве се тек када потпуно клону, када више не могу да ходају. Сваки следећи сој биће знатно агресивнији. Делта плус биће агресивнији од делта соја, нарочито ако се процес вакцинације не убрза - наводи он.
Како каже Миловановић, да смо се вакцинисали у проценту од 80 или 85 одсто стање не би било овако.
- Прочитао сам пре неколико дана да су Кинези успели да вакцинишу милијарду људи, више од 75 одсто популације, а ми смо стали на 55 одсто. Ковид пропуснице ће дати резултат ако се њихова употреба буде проширила - да важе од ујутро, да се без њих не може у тржне центре.
Др Миловановић је казао да у ковид систему ради 1.300 здравствених радника.
- Што смо дуже у ковид систему то мање времена и места има за друге пацијенте. Оперишемо само хитне случајеве. Здравствени систем се држи, али лекари су преморени. Ми већ 20 месеци радимо у скафандерима, много је напорно. Када не радимо у ковиду, имамо више пацијената које нисмо стигли да прегледамо и оперишемо. Када су људи болесни ми према њима показујемо емпатију, а они према нама не. Око 90 одсто здравствених радника није искористило одмор из 2020. године, а још увек нико из 2021 - казао је др Миловановић за К1.
Он је истакао и да је у болници у Батајници, на одељењима полуинтензивне неге, чак 90 одсто невакцинисаних пацијената.
- На интензивној нези тај проценат је још већи - 95 одсто су невакцинисани. Они који су вакцинисани, а разболели су се, су особе са озбиљним коморбидитетима - са хроничном опструктивном болешћу плућа, хипертензијом, дијабетесом и млади који се нису јавили на време.
Др Миловановић говорио је на К1 и о најчешћим симптомима који указују на ковид.
- Губитак мириса и укуса су најчешћи симптоми, а све је више особа које се жале и на вртоглавицу. Мој савет је да се одмах јавите у ковид амбуланту ако имате неки од ових симптома, да се тамо тестирате и понашате према саветима лекара. Код пацијената са лаком клиничком сликом не дајемо чак ни антибиотике, ако се јаве на време. Никако не узимајте антибиотике и друге лекове на своју руку. Губитак мириса траје најчешће око две недеље, мада има пацијената којима се ово чуло потпуно врати тек након годину дана.
Др Миловановић истакао је да су фиброзе плућа најчешће последица ковида-19.
- Фиброзе захватају плућа што значи да људима један део плућа не функционише. Млади не могу да се попну уз степенице месецима после короне, брзо се замарају. Зато је важно да се у што већем броју вакцинишемо. После прележане короне не морате журити са вакцином, солидан имунитет траје око шест месеци - казао је проф. др Јовица Миловановић.