Др Карличић упутила посебан апел грађанима: Посебна опасност прети због надрилекарства!
Надрилекарство је противзаконито у Србији
Пандемија коронавируса код осетљивих људи била је окидач за прве психотичне епизоде, навела је директорка Клинике за психијатријске болести "Др Лаза Лазаревић" др Ивана Сташевић Карличић, указавши да је од марта обављено 11.000 прегледа.
КОРОНА НЕ БИРА: Анестезиолог открива ко најчешће заврши НА РЕСПИРАТОРУ
АЛАРМАНТНА СИТУАЦИЈА У ЖУПИ: Заражено 176 особа, у Александровцу ванредна ситуација
"ТРЕБА ПООШТРИТИ МЕРЕ" Доктор Ђерлек поручио: Ситуација у Србији веома озбиљна, КБЦ Земун у ковид систему
Она је апеловала на грађане да не прибегавују надрилекарству и да се држе званичне медицине.
Коментаришући недавни ритуал “избацивања короне”, забележен у центру Бепграда, Карличић је навела да је специфично да је реч о људима који су слабо информисани, вероватно нижег степена образовања, који су тренутно у некој фази безнађа и траже помоћ тамо где нема доказа да им неко може помоћи.
Она је нагласила разлику између надрилекарства и алтернативне медицине постоји у односу на званичну медицину која је заснована на доказима.
- Алтернативна медицина није шкодљива, али није заснована на доказима, нема довољно доказа да помаже и да је ефикасна, али је донекле безбедна. Зашто донекле? Зато што се некада може изгубити драгоцено време када се обраћате незваничној медицини. Надрилекарство је крајност где људи шкоде својим поступцима тако што пацијенти губе време да се правовремено лече и дијагностикују, а некада чак могу бити подвргнути честим захватима, ритуалима који могу да м шкоде – прецизирала је Карличић.
Истакла је да је надрилекарство је противзаконито.
- Када кажемо да је званична медицина заснована на доказима, то значи да се све процедуре дијагностичке и начини лечења претходно проверавају кроз различите фазе клиничких студија, које су дуготрајне и одређене на великом броју клиничких испитаника где је доказна не само ефикасност, него и безбденост – истакла је Карличић.
Према њеним речима, од почетка пандемије за психолошку подршку позвало 9.000 људи, а Клиника је имала и 11.000 амбулантних прегледа јер је план Министарства био да у складу са кретањем епидемије урадимо и опсежну заштиту јавног здравља, која подразумева и заштиту менталног здравља.
- Рад прати динамику епидемије, у почетку је то био страх, анксиозност, узнемиреност, а како је време пролазило већина људи се адаптирала и то јесте основну еволуциони механизам. Они који то нису успели добили су неки депресивни облик – истакла је Карличић.
Како каже, било је пуно првих психотичних епизода.
- Реч је о људима који би ову врсту проблема имали после неког великог стреса у животу – појаснила је Карличић.