ДР КИСИЋ О ПОВРАТКУ ТУРИСТА ИЗ ИНОСТРАНСТВА: Ево шта подразумева здравствени надзор који почиње данас
Грађани Србије који од данас после 18 часова уђу у земљу биће под посебним здравственим надзором који подразумева да се у наредна 24 сата пријаве на e-zdravlje.gov.rs и ураде тест самопроцене на Ковид 19, каже заменица директора Института за јавно здравље "Батут" епидемиолог Дарија Кисић Тепавчевић.
Она напомиње да ће повратници из иностранства на граничном прелазу добити упутство у писаној форми о процедури надзора и додаје да је попуњавање упитника једноставно и да се пријава може одштампати или сачувати као потврда да се грађанин пријавио по уласку у земљу.
ДАН СВЕТИХ 70 МУЧЕНИКА: Уколико верници данас поднесу одређену жртву, вратиће им се дупло!
ОТКРИВЕНО ЛЕГЛО ШКОРПИЈА У БЕОГРАДУ: Да ствар буде гора оно се налази у згради! Станари у свакодневној СТРЕПЊИ
ПЕШАЧЕЊЕ И БИЦИКЛИЗАМ ЗА ЗДРАВИЈЕ ОКРУЖЕЊЕ: Ужице обележава "Европску недељу мобилности"
Такође, повратници из иностранства то треба да ураде и десети дан након повратка у Србију.
Уколико тест самопроцене покаже симптоме који указују на корона вирус постоји могућност да се одмах закаже преглед у ковид амбуланти.
Кисић Тепавчевић је нагласила да је искључиви циљ надзора који се уводи над грађанима да се смањи вероватноћа преноса вируса уколико се неко заразио ван Србије, а не да се било ко кажњава или евидентира ко је отишао ван земље.
- Постоји законска основа за одређене казнене мере, али то није циљ. Надамо се да ће се грађани понашати одговорно и савесно као у претходном периоду када смо успели да смиримо епидемијски ток - казала је Кисић Тепавчевић.
Како каже, циљ је да се грађанима који су се вратили из иностранства укаже да имају већи степен предострожности у наредном периоду и где и коме могу да се обрате ако се појаве симптоми респираторне инфекције.
Кисић Тепавчевић је казала да је епидемиолошка ситуација у Србији стабилнија и са много мањом учесталости оболевања од корона вируса него у већини земаља, али упозорава да то може да се врло брзо промени и да не треба да се опуштамо.
Подсетила је да је Републички кризни штаб апеловао на грађане Србије да се врате из подручја у којима расте број заражених корона вирусом.
- Нико не може да забрани неком да путује, али ако се каже да је 20 пута већа вероватноћа да се оболи у Црној Гори него у Србији или пет пута већа на подручју Хрватске, желели смо да грађани имају све информације и да сагледају ризик за себе и своју породицу - навела је Кисић Тепавчевић.