Др Кон разјаснио због чега је пре неки дан био у паници, а данас оптимистичан по питању короне у Србији
- Овај вирус припада респираторним вирусима, а респираторне инфекције имају типичне епидемијске процесе који трају шест до осам недеља, без мера које смо ми преузели - рекао је др Кон.
Епидемиолог др Предраг Кон рекао је да је мерама превенције епидемија развучена и да је потребно око десет недеља да се она смири.
- Овај вирус припада респираторним вирусима, а респираторне инфекције имају типичне епидемијске процесе који трају шест до осам недеља, без мера које смо ми преузели. Са тим мерама се читава ситуација мења. Ми смо намерно то продужили, шест до осам недеља је уобичајно да смо пустили да се вирус шири и да нисмо ништа радили - рекао је др Кон.
- Собзиром да је то нови вирус, нисмо знали превише о њему, у међувремену смо сазнали, и због тога смо ми развукли тај период на 10 до 12 недеља. Зато сам данас говорио о свом оптимизму, то су разлози због којих гајим тај оптимизам јер како сам рекао, сада је почело друго полувреме у коме ми водимо - рекао је Кон у емисији "Прва тема" на ТВ Прва.
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ НОВИ СИМПТОМ КОРОНА ВИРУСА: Детаљно испитали сваку промену у организму, ево шта су открили
Др Драгана, кардиолог, описала је свој дан: "Ово сада није медицина за коју смо обучени, сви мислите да се ово дешава неком другом" (ФОТО)
ДАРИЈА КИСИЋ ТЕПАВЧЕВИЋ ОТВОРИЛА ДУШУ: Послала јаку поруку ХЕЈТЕРИМА, па открила ко је њен НАЈВЕЋИ КРИТИЧАР
На питање због чега је пре неколико дана изјавио да вирус није под контролом, а данас је оптимистичан, Кон је изјавио да вероватно није био довољно разумљив тада.
- Вероватно ја нисам био довољно разумљив када сам пре пар дана рекао да вирус није под контролом, данас је био други смисао, мислио сам на то да ли здравствени систем функционише и да ли може да издржи овај број пацијената - рекао је Кон.
Уследила је констатација да се не поклапају мишљења наше струке са мишљењем кинеских стручњака који су рекли да до врхунца вируса у Србији још није дошло. Епидемиолог Кон каже да су и они и домаћа струка у праву.
- Сам епидемиски процес тече, без обзира да ли ми тестирамо људе или не, али, ми смо на почетку тестирали само оне који су имали озбиљан облик обољења, а ове са благим симптомима нисмо. Сада се тестира много више, раније је било по 200, а данас је 2.000, због тога су многи људи збуњени и зато не можемо да упоредимо и број заражених и број преминулих са претходним периодом јер самим тим што је број тестираних већи логично је да и број позитивних буде већи - објаснио је Кон.
Подсећања ради, у Републици Србији је до 15 часова 11. априла 2020. године регистровано укупно 3.380 потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 2.159 особа од којих је 275 позитивно. Хоспитализовано је 2.436 пацијената. На респиратору је укупно 145 пацијената.
До 15 часова у Републици Србији тестирано је укупно 16.399 особа која су испуњавале критеријуме дефиниције случаја.
МИНИСТАР ПРОСВЕТЕ ОТКРИО: Ево када ће се школа у Србији наставити
ДА ЛИ ЈЕ ОВО БИОЛОШКИ РАТ? Дачић проговорио о корона вирусу, велике силе нам ДУГУЈУ ОДГОВОР
ДОКТОРКА ЖИВКОВИЋ ПРЕМИНУЛА ОД КОРОНА ВИРУСА: Она је прва жртва у Јабланичком округу, заражен и њен супруг
НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ ЧАЧКА: Два пацијента на респиратору у Општој болници
Тешко вам пада забрана кретања? Милица не може да хода већ 11 година, а после ЊЕНЕ ПОРУКЕ многи треба да ставе прст на чело