ШТА СЕ ДЕШАВА У ОРГАНИЗМУ АКО НЕМАТЕ АНТИТЕЛА? Огласила се др Софронић и детаљно објаснила каква је реакција короне
Докторка Остојић је објаснила како функционишу ћелијски одговор и антитела.
Може ли сунце убити корону, шта ако немамо антитела и како наш имуни систем може да реагује - нека су од питања на која је одговарала Љиљана Софронић, имунолог Инстутута за примену нуклеарне енергије (ИНЕП).
"КОРОНА УБИЈА МЛАДЕ И НЕВАКЦИНИСАНЕ" Огласили се наши стручњаци - послали јасно упозорење пред КОБНУ ЈЕСЕН
ПРВЕ РЕСТРИКЦИЈЕ ПРЕМА СРБИЈИ ЗБОГ КОРОНЕ: Од данас смо на "ЦРВЕНОЈ ЛИСТИ" Кипра - ево шта је потребно за улазак у земљу
ДОК ЈЕ ГУЖВЕ НА ГРАНИЦИ - ЛЕТО НИЈЕ ГОТОВО: На прелазима хаос још увек траје - чекање и по 90 минута
- Стручни тим за имунизацију је дао своје препоруке. Дакле, што се имунолога тиче, за нас је важно да пратимо имунски одговор. У овом тренутку јесте за препоруку да се код оних који су угрожени због болести или година да та трећа доза. Зависно коју су врсту вакцине примили, вероватно ће добити исту, а неки ће моћи да се одлуче и за друге вакцине - навела је др Софронић.
Говорећи о начинима лечења, она је навела да се у лечењу дошло чак до 11. протокола.
- То значи да наши лекари прате све оно што се дешава у свету и примењују све врсте фармаколошке и биолошке терапије. Постоји изванредна сарадња клиничара и научника. Код једне групе пацијената у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" тестирана примена високих доза интравенских имунлоглобулина у спречавању најтеже форме ковида. То је тај АРДС који доводи до смртног искода. И та мала студија је дала изванредне резултате. Стално има нечег новог и то прате наши лекари - каже Софронићева и нагласила да Сунце неће убити корону већ ће то урадили мере и вакцинација.
Докторка је објаснила како функционишу ћелијски одговор и антитела.
- Није довољно пратити само антитела у крви. Потребно је анализирати разне врсте ћелија, видети да ли су успешно активиране вакцином и открити колико тих ћелија памти сусрет са вирусом, јер је наш имунски систем паметан и има меморију. Они који су оздравили од инфекције, имају најмање годину дана добру заштиту - указује Софронићева и додаје:
- Када нестану антитела, то није знак да организам није способан да се бори против вируса, јер ћелије чекају, оне које памте и у тренутку када дође до сусрета са вирусом, оне подстакну и све друге ћелије из имуног система и ћелије убице нападају вирус и уништавају га. Влада и Министарство просвете су одобрили пројекат у коме учествује "Батут" и Институт за епидемиологију, пратићемо ефикасност вакцине кроз време и тачно ћемо знати колико након које дозе траје меморије и давати препоруке. То ће бити на изабраној групи људи, али ће се односити на све. Знаће ако су примили "Фајзер" или "Синофарм" шта им се препоручује - закључује др Софронић.