"СВЕ ВИШЕ МЛАДИХ СА ТЕМПЕРАТУРОМ ДОЂЕ ТЕК КАД ПОСТАНЕ ОЗБИЉНО" Др Миленковић упозорила на озбиљност ситуације
На Ургентном повећан број прегледа!
Алармантно је колико много имамо пацијената који имају тешке последице након прележане короне, због којих завршавају и на респиратору. Нажалост, компликације на бројним органима и системима после ковида 19 доводе и до смртних исхода, наводи ass. др Марија Миленковић, анестезиолог у Ургентном центру у Београду и координаторка својевремене ковид болнице "Бежанијска коса".
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/04/profimedia-0505212634.jpg?itok=1L2Fraxr)
КОРОНА СВЕ ЈАЧЕ СТЕЖЕ ОБРУЧ ОКО МАЊИХ ГРАДОВА У СРБИЈИ: Пуне се капацитети у Ужицу, Крушевцу, Врању
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/13/brodlejd.jpeg?itok=9V16Soxh)
ПАС ИЗ СРПСКОГ АЗИЛА ДОБИО ВЛАСНИЦУ ИЗ ТАНЗАНИЈЕ: Наила дошла у Београд и одржала час хуманости (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/03/13/156719589_10224166996231500_1037407551167541566_o.jpg?itok=FK-NltnZ)
ПОВЕЋАВА СМРТНОСТ У СРБИЈИ! БУКНУЛО СВУДА: Британски сој главни кривац за пораст броја пацијената на респираторима?
Последице короне су, наводи она, емболије плућа и тромбоза која изазива мождани и срчани удар.
- Многима остају и фиброзе на плућима, оштећење ткива у виду ожиљака који смањује капацитет и пацијент после прележане короне заврши на респиратору. Због пада имунитета након болести долази и до нових инфекција, неретко бактеријских, и све се још више компликује. Немали је број и компликација на јетри, бубрезима, срцу, честа су срчана попуштања - рекла је она.
Симптоми компликација су отежано дисање, лупање срца, недостатак даха, немогућност кретања, изразита слабост мишића, вртоглавица, бол у глави, а кључно је да се пацијенти одмах јаве лекару.
Ове забрињавајуће последице погађају, каже ass. др Миленковић, "апсолутно све".
- Корона не бира године и животну доб где ће оставити последице, страшно је што много њих оставља на радно способно становништво. Сада имамо и акутизацију хроничних болесника, повећан је број пацијената који се у УЦ јављају због инфаркта или можданог удара - рекла је она.
Међу пацијентима у Ургентном расте број прегледа, долазе и млади и то са веома тешким клиничким сликама.
- Седе недељу дана код куће с температуром, па тек онда дођу код лекара. Ако је тест негативан лекар и даље може да уради комплетне анализе и снимак плућа, па онда ако се докаже да је ипак ковид пацијент, шаље се у ковид болницу - рекла је она.
Везано за мере и вакцинацију, докторка каже да су се људи опустили.
- Неодговорност људи који су примили прву дозу је невероватна, она подразумева да поштујете мере и будете безбедни. Чекамо да нам неко други реши проблем, опустили смо се, а само ми можемо да га решимо - рекла је она.