ОД ЦРВЕНЕ ТАЧКИЦЕ НА КОЖИ, ДО ИНФАРКТА ИЛИ ДЕФОРМИТЕТА: Др Мирјана упозорила на компликације "тихе" болести код пацијената
Чак 140.000 Срба има псоријазу, а тешке компликације овог обољења могу повећати ризик од инфаркта, деформитета ако захвати зглобове и кичму... Ово су симптоми и начини лечења.
Проф. др Мирјана Милинковић Срећковић др сци. мед. специјалиста дерматовенерологије, магистар имунологије, говорила је на Првој о псоријази.
ГУЖВЕ НА ГРАНИЦАМА, НА ХОРГОШУ ВОЗИЛА ЧЕКАЈУ САТ ВРЕМЕНА: Преко прелаза Прешево током ноћи прешло 11.000 људи!
(ФОТО) КО ЈЕ ТО БЕЖАО СА ЧАСОВА СРПСКОГ? У дому здравља у Врању освануо ХИТ НАТПИС - шта је писац хтео рећи?
Родитељи, ако не испоштујете ову ПРОЦЕДУРУ - следе ПАПРЕНЕ КАЗНЕ: Ризикујете да дете постане жртва ТРГОВИНЕ ЉУДИМА
Докторка је причала о симптомима, озбиљним компликацијама које могу довести до деформитета, инфаркта или психијатријских проблема, и подвукла да је важно да сви знају две ствари - псоријаза није заразна и може се успешно лечити.
Какво је обољење псоријаза?
- Желим да кажем какво није, псоријаза није заразна, то је важно да општа популација зна. Велики број људи се плаши да је заразна када види промене на кожи, нема потребе да се бојимо контакта. Псоријаза је хронично, упално обољење коже и других органа. Сматрало се раније да је у питању поремећај коже, али се данас зна да је мултисистемска болест. Поред коже, захвата зглобове, има и придружене болести као хронични упални процес, упалне промене на кардиоваскуларном систему, у цревима, метаболички синдром као што је гојазност, повећање масноће у крви или гојазност, па и психијатријске болести јер су у питању видљиве промене на кожи - рекла је она.
- Црвене плоче на кожи се перутају и отпадају, посебно на регијама које се виде је то незгодно. Јавља се најчешће на лактовима, али и у коси, гениталној регији, шакама и стопалима. Врло је непријатан процес и прави велике проблеме. Исти процес се одвија у другим органима, ми знамо како настаје атеросклероза, плоча на зиду крвног суда прави проблем, слично настаје и плоча на кожи и пацијенти су склони кардиоваскуларним проблемима. Седам пута чешће имају инфаркт, то се раније није знало, и морају се превенирати ти проблеми. Организам је хронично упаљен, важно је лечити псоријазу на кожи да би се спречиле теже компликације, нарочито када се ради о зглобовима. Чак трећина пацијената има проблем и са зглобовима, најпре малим зглобовима шака или стопала, али то све иде даље и до кичме, може доћи до деформитета - рекла је она.
- Пацијенти најчешће кажу, пробао сам и мазао све и свашта, али нису свесни колико је медицина напредовала, има много добрих, нових лекова који могу да им помогну - рекла је докторка.
Ову болест има око два одсто популације, односно око 140.000 Срба, а од тог броја 20 одсто има тешку форму болести.
- Тешка форма псоријазе значи да је захваћено више од десет одсто коже. Један одсто коже вам је, рецимо, површина длана. Нама долазе пацијенти и са 50, па и 90 одсто захваћене коже. То боли, пече, сврби, врло је тешко и непријатно. Али чак и када је мања површина захваћена, на проблематичној регији, то јако омета нормалан квалитет живота. То су власиште, стопала, шаке, генитална регија. Такви људи не могу да раде, замислите да су вам шаке стално црвене, болне и натечене, да сте спречени да остварите право на рад? Стопала, нећете моћи да ходате како треба. Генитална регија, социјални контакти и приватни живот су угрожени. То води у анксиозност или депресију, повлаче се у себе и постају психијатријски пацијенти. Ми често и сарађујемо са терапаутима, али када се псоријаза лечи, то се све губи. Може се смањити број на врло мали проценат коже - рекла је докторка.
Када је мала површина у питању, може се лечити и мастима али када су теже форме болести у питању, мора се давати системска терапија - лекови који се пију или добијају инјекцијама. Лекова има више, и дају доста добре резултате, али неки од њих имају и пратећа дејства, зато је важно балансирати терапију.
- Биолошка терапија је такозвана циљана терапија. Класична супримира имуни систем и реплицирање ћелија, јер је псоријаза аутоимуна болест. Биолошка прави антитела која делују против молекула, цитокина који доводи до хроничне упале, и ту га блокира не утичући на целокупни имунитет - рекла је она и додала да се два лека за тешке облике болести налазе на позитивној листи РФЗО.
Докторка је апеловала на пацијенте било ког узраста да не часе часа, већ да се јаве лекару јер јсе болест може ставити под контролу, компликације се могу спречити, али само ако добију адекватну терапију. Подвукла је како опада квалитет живота код нелечене псоријазе, нарочито код најмлађих.
- Замислите како је деци, вршњаци су ионако сурови? Та деца веома пате, али пате и одрасли. А лек брзо искорени промене на кожи, чак и ако сте годинама патили због тога - рекла је она.
Пацијенти са псоријазом су међу ретким групама којима се саветује сунчање, наравно у безбедним терминима, рано ујутру.
- Ми кажемо да оду да се сунчају, али они кажу - сви се склањају од мене на плажи. Носе дуге рукаве, дуге ногавице, а могу да живе потпуно нормално - рекла је она.