Др Павловић објаснио зашто су ГОЈАЗНИ ЉУДИ НА УДАРУ КОРОНА ВИРУСА: Могу развити тешке симптоме
Што више масног ткива, то је већи ризик.
Проф. др Милорад Павловић, инфектолог говорио је о томе зашто су гојазни људи и дијабетичари најугроженија група људи која може да развије тешке симптоме изазване инфекцијом корона вируса.
MOZZART донирао више од МИЛИОН динара КЛИНИЧКОМ ЦЕНТРУ у Нишу за борбу против КОРОНЕ
ПРВИ СМРТНИ СЛУЧАЈ НА ЖЕЛЕЗНИЦИ, преминуо радник из Ниша од корона вируса
Нестрпљива беба из Свилајнца дошла на свет у санитетском возилу на путу до Јагодине
- Гојазност је једна имунолошки активна материја која лучи велики број ендокринолошких и имунолошких проинфламанторних материја, па тај део нашег тела представља добру резерву за позиционирање великог броја инфективних чиниоца. У масном ткиву се налазе АЦЕ2 рецептори за који се корона вирус везује и више него у плућном ткриву. Па, што више масног ткива имамо, то је већа шанса да ће се вирус развијати - истакао је.
Др Павловић каже да су у највећем ризику гојазни људи и дијабетичари, па чак и они који немају манифестацију болести већ смањену инсулинску резистенцију.
- Мислим да ће многи после ове епидемије дубоко размислити како ће даље приступати својим животним манирима и схватити одбрану од инфекције променом дијететског режима - каже он.
Он је истакао да је, де факто, смртоносни облик ове инфекције сепса.
- Тешко поремећан дисрегулација организма везана за инфекцију веже се и за плућну, и за кардиоваскуларну, па и за мождану функцију, потом за јетру и хемостазу. Дакле, свеопшти поремећај. Последњи удар инфекције је свеопште нарушавање homeostaze, када страда плућна функција, паралелно са њом страдају сва ткива посебно она високоосетљива на недостатак кисеоника. Плућа су пена крвних судова у којима се размењује кисеоник са спољашњом средином и хемоглобином, а када нема тога настаје основни проблем – хипоксија и маса других проблема због покретања опште запаљенске реакције организма - закључио је он.
КАДА ПОЧИЊЕ МАСОВНО ТЕСТИРАЊЕ У СРБИЈИ? На шта смо све спремни и ко има приоритет у тестирању
"Већина нас може да носи вирус, а да НЕ ЗНА": Кисић Тепавчевић објашњава зашто је изолација кључна
0,3,5,140,5,3,0 ПОЗНАТИ СРПСКИ КАРДИОЛОГ ОТКРИВА: Ове бројке су спас за сваког човека - ево и зашто
У Суботици тренутно 27 заражених, међу оболелима припадници војске и полиције који су били на радним задацима
Нове инструкције у поступању са пацијентима: Нема више лечења од куће, у болницама и заражени који се опорављају у својим домовима