ДР ШЕКЛЕР РАЗРЕШИО ДИЛЕМЕ: Открио од чега зависи ниво антитела и послао важну поруку за вакцинисане "Синофармом"
Многе забрињава низак ниво антитела после вакцинације. Он има охрабрујућу поруку за њих.
Колико год да заглавиш и да се разболиш после вакцине, знај сигурно да ти је нешто помогла и да је могло да буде горе - поручује вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер за медије. Он вакцину сликовито пореди са војском, а антитела са "оружјем" којим се пуца на непријатаља.
- То вам је као да је вакцина дала узбуну војсци у држави. Узбуна значи да је извршена мобилизација и да уместо, на пример, 5.000 војника Србија сада има 50.000 војника. Они знају одакле непријатељ напада и који су му планови и сви су спремни – то значи вакцина. Организам тада познаје противника, зна како изгледа, зна које су му слабе тачке, зна како ће да га напада и спрема оружје за то. То оружје, то су антитела - објашњава он.
ДРАМАТИЧНО ОБРАЋАЊЕ ДР КОНА У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ: Ситуација у болницама је тешка, преко 85 одсто људи на кисеонику
КРИЗНИ ШТАБ ЗАСЕДА У ПОНЕДЕЉАК: Кафићима ће бити продужено радно време до 22 сата?
ЗАРАЗИЛИ СТЕ СЕ НАКОН РЕВАКЦИНЕ? Др Гњатовић открила шта се у овом случају дешава са антителима
Доктор Шеклер истиче и подсећа да вакцина није гаранција да се нећете разболети, али спречава оне најтеже форме болести.
- Ако у Србији Синофарм прими два милиона, 400.000 њих који су добили ту вакцину ће се инфицирати, али неће умрети. Од тих 400.000 њих 300.000 ће се лечити код куће - напомиње овај стручњак.
Наводи пример једног старијег човека из Ужица који је инсистирао да буде вакцинисан, а његова супруга и ћерка нису. Према Шеклеровим речима, оне су сада близу хоспитализације, а вакцинисани пацијент је, иако је најстарији, само један дан има благо повишену температуру и опоравља се.
Према речима доктора Шеклера, у том наведеном случају, пацијент има 80 година, прошло је само 10 дана од вакцинације и ефекти су се већ показали.
Многе забрињава низак ниво антитела после вакцинације. Он има охрабрујућу поруку за њих.
- Ни то није драма. Антитела су само индикатор да је твој организам реаговао на вакцину и њихов мањи ниво не значи да заштита не постоји - објашњава Шеклер.
Он додаје да количина антитела, као и целокупан имунитет, зависе од много фактора, а међу најважнијима су стрес, начин живота и исхране, количина сна и узраст.
- Ми сваку вакцину покушавамо да сведемо у оквире, бројке и неке временске интервале који важе за њу. Заборављамо да се сви ти људи који су вакцинисани разликују у старости по неколико деценија, да се разликују по начину живота, по генетици, по томе да ли се неко храни здраво, да ли је спортски тип, да ли пуши, да ли је гојазан, толико је фактора који утичу - истиче Шеклер.
- Од 35 људи у Институту у којем радим, ја имам најгори имуни одговор, али то је зато што сам стално у неком стресу, нередовно се храним, лежем касно, устајем рано. Човек који има највећи ниво антитела је пред пензијом, али његов имуни одговор је такав зато што је он миран, храни се редовно, одлази на време са посла кући. Стварање имунитета подразумева комплетно здравог човека, где имуни систем може најјаче да одговори - објашњва Шеклер.
Има и оних који немају ама баш никаква антитела и никакав имуни одговор и чији организам просто није одреаговао. Уколико је прошло довољно времена, а реакција изостаје Шеклер сматра да ће у тим случајевима бити неопходна и трећа доза.
- Треба направи протокол за оне којима је потребна трећа доза, да се не би напаравио циркус - каже Шеклер и додаје да ће, ипак, бити мало таквих пацијената којима треба допунска доза.
Напомиње да изостанка имуног одговора има код свих вакцина, али да се највише говори о пацијентима који су примили кинеско цепиво, зато што је оно и највише било у употреби у нашој земљи.
Шеклер апелује на стрпљење.
- Пишу ми људи: урадио сам антитела на кинексу вакцину, терећа или четрта недеља – нула. Ја им кажем да сачекају још 10 дана. Сви су, после још мало чекања, имали антитела - охрабрује Шеклер.
Он напомиње да кинеска вакцина спорије прави антитела, од, на пример, Фајзеровог цепива, али да та антитела дуже трају.
Према речима доктора Шеклера, Фајзерова вакцина даје бржу реакцију и висок ниво антитела. Она су често детектабилна већ после прве дозе, а према проценама, она би требало да трају од 9 до 12 месеци. Антитела код Спутњик вакцине требало би да трају од 15 месеци, па до чак две године, док се за кинеску вакцину предвиђа заштита од 12 до 15 месеци.
Сматра да за вакцину АстраЗенека влада слабије интересовање, не само због приче о могућим компликацијама, већ због тога што се на ревакцину чека 12 недеља, па се период неизвесности и "штрецања" пролонгира.
Шеклер примећује и да у вези са вакцином АстраЗенека има доста политике, "зато што је најјефтинија" и њена цена износи око три евра.
- То није зато што је та вакцина лоша, него зато што је то био услов Оксфорда који је патентирао вакцину - закључује он.