Др Срђа Јанковић упозорава: "Још није време за свадбе и крштења, избегавање блиских контаката и даље важи"
На питање када бисмо могли да очекујемо да ће поново бити дозвољена окупљања попут свадби, рођендана, крштења, др Јанковић одговара да још увек није време за окупљања.
Члан Кризног штаба Владе за борбу против корона вируса, имунолог др Срђа Јанковић рекао је данас гостујући у јутарњем прогаму да не очекује да би у наредном периоду могло да дође до повећања броја оболелих и отварања нових жаришта у нашој земљи, али да је јако важно да уз поштовање мера још неко време, "испратимо" вирус из Србије.
Укидање ванредног стања најављено је за данас и грађани се припремају за повратак свакодневном животу у нормалним околностима, а коментаришући како би надаље требало да се понашамо у ситуацијама попут боравка у затвореном простору, возилима јавног превоза, др Јанковић наводи да је и даље важно избегавати блиске контакте.
- Кључ је превенција блиских контаката, биће обавезно ношење маски и рукавица приликом уласка у аутобусе, простор у возилима за боравак путника биће ограничен, циљ је да се не дозволи стварање гужви. То ће се постићи и постављењем ознака на седиштима и важно је да грађани то поштују - каже др Јанковић.
Министарство обезбедило помоћ социјално угроженом становништву у Златиборском и Рашком округу
КОРОНА У МАНАСТИРИМА ОВЧАРСКО - КАБЛАРСКЕ КЛИСУРЕ: Заражени монаси и посетиоци (ФОТО)
Др Кисић Тепавчевић објаснила: Ево шта је услов за одјављивање епидемије у Србији
Кључ је, наводи, солидарност.
- Кроз историју смо се суочавали са разним ситуацијама и наша спосбдност за прилагиђавање помогла је у остваривању заједничког циља. Током ове пандемије и неке лоше стране цивилизације дошле су у први план, али, кључ свега и даље је солидарност, да сви заједно помогнемо да свима буде боље - додаје.
На питање када бисмо могли да очекујемо да ће поново бити дозвољена окупљања попут свадби, рођендана, крштења, др Јанковић одговара да још увек није време за окупљања.
- Докле год имамо присуство вируса, свако веће окупљање представља ризик. За сада није време за то, па би за прославе требало сачекати још мало. Корона вируса ограничио је окупљање људи како у срећним, тако и у оним тужним приликама - објашњава.
Рекао је да не очекује отварање нових жаришта, а да су случајеви попут пожаревачког затвора Забела, појединачни.
- Ризик од уношења вируса у колективе затвореног и полузатворенг типа увек постоји. Не бих рекао да постије индикације о отварању већих и нових жаришта. Важно је да испратимо епидемију да видимо леђа вирусу, а то ћемо, пре свега постићи избегавањем контаката - каже др Јанковић.
Индикације за тестирање, наводи, остају исте, а како оболелих буд мање, биће и мање тестирања, јер неће постојати контакти са оболелим особама у тој мери.
- Како буде мање obbolelih, биће мање контаката, самим тим и мање тестирања. Индикације за тест остају исте, док ћемо кренути са систематским тестирањима у колективима, попут здравствених установа - објашњава др Јанковић.
У наредном периоду очекује се спровођење тестирања на антитела, методом случајног узорка.
- Радићемо тестове опште популације, методом случајног узорка, мишљења су да број оних који су били заражени, а нису ни развили симптоме иде до 5, 10 пута, а неки имају и веће процене. Може да се деси да су прележали вирус, а и да не знају. Међутим, било је и других респираторних инфекција, грип и других вируса који припадају роду корона, а које зовемо обичном прехладом, да је таквих случајева било масовније, знали бисмо на основу облика епидемиолошке криве.
На питање да ли је могуће да се корона вирус врати онима који су га већ прележали, одговара, да је тако нешто могуће, али у поједниначним случајевима. Вирус ће, наводи, са нама бити још неко време, а за евентуалну појаву другог таласа, бићемо значајно спремнији.
- Вирус ће бити са нама још неко време, да ли ће постати сезонски не знамо још, топлији периоди су мање повољни за преношење, али не толико да би могло да угаси епидемију. Препорука је ипак планирати лето у Србији.
Нишавски округ и корона вирус: У доскорашњем жаришту тестирано близу 1000 особа, ево колико је позитивно
ВИШЕ ОД 300 ЉУДИ жели да донира крвну плазму као помоћ оболелима од короне
Да ли ће бити безбедно да се купамо у базенима? Др Кон дао одговор на питање које већину грађана занима
Србија, два месеца борбе против короне: Пресек стања- шта смо прошли, а шта нас тек чека?
УКИДА СЕ ОГРАНИЧЕЊЕ ЦЕНА МАСКИ И РУКАВИЦА: Ове уредбе престају да важе са крајем ванредног стања