Др Здравковић о својим најтежим данима: Два пута сам прележала корону!
Директорка КБЦ Бежанијска коса проговорила је о својој борби са короном
Доцент др Марија Здравковић, кардиолог и директорка Клиничко-болничког центра "Бежанијска коса" апеловала је да се бележи скок у броју хоспитализованих пацијената оболелих од корона вируса у поређењу са претходном недељом, те да се очекује даљи пораст с хладнијим временом.
Ипак, др Здравковић је описала и своје искуство са корона вирусом који је прележала чак два пута.
- Први пут сам имала корона вирус у априлу и развила су ми се антитела. Мислила сам да нећу моћи да оболим поново у кратком временском размаку. Занимљиво је да су ми сви ПЦР тестови које су ми радили били негативни. Уклапам се у очигледно у оних 5 до 8 одсто људи који имају болест и класичну клиничку слику короне, али је тест негативан - рекла је она.
У СРБИЈИ СЕ СВЕ РЕЂЕ УСВАЈАЈУ ДЕЦА: Шта је од пресудног значаја за усвојитеље?
Како каже, верује да је вирус брзо ушао у крв и започео своје дејство.
- Осећала сам се као да имам тежак грип. Колеге са инфективне клинице КЦС су потврдиле да је реч о реинфекцији ковида. Једно време сам чак спавала у болници да не бих напуштала пацијенте и мислим да ми је тада пао имунитет - истакла је.
Иако су научници прво сматрали да ће 90 одсто оболелих од короне стећи имунитет на ковид-19, из америчког Центра за контролу и превенцију болести саопштили су да још увек не знају како се тачно развија имунитет на ову болест и колико дуго ће он трајати.
Нажалост, оно што су научници приметили јесте да је код појединаца који су се поново заразили, клиничка слика била тежа, а за то понајвише може бити кривац управо различити геном вируса него у првој инфекцији.
-Испоставило се да се у првој и другој инфекцији ради о различитим сојевима истог вируса, што није необично иначе код вируса. Тако до сада знамо да чак 160 врста риновируса узрокује прехладу, а вирус грипа се мења из сезоне у сезону због чега увек морамо да примамо нову вакцину - рекла је Здравковић.
Узимајући то у обзир, али и чињеницу да немају антитела сви који су прележали корону, а још увек није јасно да ли нас штите и Т-ћелије, научници не могу са сигурношћу рећи зашто неки људи два пута оболе, а посебно зашто је други пут тежа слика.
Стога остаје да се даље истражи како тачно мутације вируса утичу на реинфекцију и да ли антитела створена први пут могу помоћи и други.