НИЈЕ НИ СЛУТИО ШТА ЈЕ ИСПОД СТАРЕ КУЋЕ: Драгиша из Равна срушио страћару и пронашао НЕПРОЦЕЊИВО БЛАГО
Одмах позвао завичајни музеј
Сређујући двориште своје породичне куће у књажевачком селу Равна, Драгиша Јовановић из тог места, срушио је стару страћару и у њеним темељима пронашао део жртвеника посвећен римском богу рата Марсу непроцењиве вредности.
МАЂАРСКА КРОЗ БРОЈКЕ: БРОЈЕВИ КОЈИ ТИ МОГУ ПРОМЕНИТИ ЖИВОТ
НАЈЛЕПША МОГУЋА ВЕСТ: Ни најстарији лекари СРПСКОГ ПОРОДИЛИШТА не памте оволико порођаја за 24 часа
ДРАКЧЕ (93) ЈАЧИ ОД КОРОНЕ! Декица из Врања победио опаки вирус, воља за животом била је снажнија од сваке болести
- Драгиша је одмах позвао завичајни музеј. Одмах смо установили да је реч о делу жртвеника посвећеног богу Марсу који потиче из периода између првог и трећег века нове ере. Пронашли смо и комаде надгробног споменика и делове других археолошких предмета - прича кустос-археолог музеја у Књажевцу Милена Муминовић.
Јовановић је тај проналазак одмах поклонио Музеју, у коме је прошле године, док су истраживали остатке Тимацум Минуса, најстаријег римског војног утврђења у Србији, пронађен и део жртвеника, готово у потпуности очуван, који је посвећен Јупитеру, врховном богу код Римљана.
- Оно што је запрепашћујуће јесте да је већина кућа у Равни изграђена управо од делова са Тимацум Минуса. Људи су, једноставно, узимали камене блокове и са тог непроцењивог археолошког локалитета и од њих правили куће, штале, амбаре... - објашњава Муминовићева.
Тимацум Минус открили су седемдесетих година прошлог века археолог Петар Петровић из Археолошког института у Београду и кустос-археолог Светозар Јовановић из завичајног музеја у Књажевцу.
- Реч је о римском утврђењу у коме је било смештено око 1.000 војника који су бранили руднике сребра у непосредној близини - каже кустоскиња.
Муминовићева каже да је истражен тек мали део Тимацум Минуса и да је велика мистерија шта се све крије под земљом у околини овог римског утврђења.
- Сви предмети које смо пронашли на Тимацум Минусу су непроцењиве вредности. Ипак, најочуванији су жртвеници посвећени богу Марсу и богињи лова Дијани. Ко зна шта се све крије у околини овог најстаријег римског утврђења у Србији - објашњава кустос-археолог.
Дивљи археолози роваре
Муминовићева каже да им највећи проблем представљају "дивљи археолози" који "наоружани" детекторима за метал испитују Тимацум Минус у потрази за накитом. Међутим, каже да су се у то доба користили бронзани новчићи, тако да такви људи само бесомучно уништавају.