ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ ДОКТОРКЕ: Ако будете користили ОВАЈ лек, чека вас ОПАСНОСТ од озбиљне болести!
Ризик од болничких инфекција је све већи.
Лекари свих струка већ годинама, а посебно од пандемије корона вируса, упозоравају на неадекватну употребу антибиотика. Куповина ових лекова без рецепта довела је све у опасност, наводе стручњаци и постала је једна од највећих глобалних проблема.
![vreme](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/11/23/392756597_10211813964502553_7667207521745305906_n.jpg?itok=6mG1xt0W)
ПРИПРЕМИТЕ СЕ ЗА КИШУ И СНЕГ! Стиже нам права зима: Данас нас очекују огромне количне падавина, температура до 15 степени (ФОТО)
![SPC](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/11/23/shutterstock_98670782.jpg?itok=wUyxnCvG)
“СВЕТИ МРАТА, СНЕГ ДО ВРАТА” Србија обележава ДВА велика свеца: Једну ствар данас НИКАКО не смете да радите (ВИДЕО)
![Bolnica](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/09/27/bolnica.jpg?itok=f8jIgB3O)
"ДЕЦА ГУБЕ ДАХ, ПОВРАЋАЈУ, ПОПЛАВЕ, ЗАЦЕЊУЈУ СЕ" Кружи преко сто вируса у Србији, али лекари су посебно забринути што нам се ова болест вратила иако смо вакцинисани!
- Колико је ова пандемија, која тиња деценијама, значајна говори и то што се њоме не баве само здравствене институције, већ је то била тема и УН. То је нешто што није голим оком видљиво, а ради се о великом проблему који не можемо да зауставимо, ако се не трудимо. А постоји опасност да сви будемо жртве - каже др Ивана Милошевић.
Истиче и да не постоји грана медицине која неће бити погођена овим проблемом. Још је опасније и то што је њихова злоупотреба довела у питање и коришћење пеницилина, који је највећи изум када су у питању антибиотици, кажу стручњаци.
- Нерационална употреба антибиотика потенцира антимикробну резистенцију. Ми то јако добро знамо када се ради о лежећим болесницима. Посебно они болесници који због своје природе болести имају потребу за понављаним хоспитализацијама, а сваки боравак у болници неминовно носи ризик од болничке инфекције. Управо те инфекције узроковане су мултирезистентним микроорганизмима отпорним на све класе антибиотика. Још већи проблем је што не постоји ниједна баријера која спречава да се ти микроорганизми из болничке средине шире у људе, у друштво уопште. Болнице су генератори тих мултирезистентних бактерија и других микроорганизама који лако пређу и у осталу средину - каже докторка Милошевић.
- Сваки пацијент који се лечи у интензивној нези има ризик за болничку инфекцију, чак и на обичном одељењу. У интензивној нези посебно, зато што су то пацијенти који су са бројним венским линијама, катетерима, на вештачкој вентилацији. И, нажалост, долазимо у ситуацију да добију инфекције које немамо чиме да лечимо - каже др Милошевић.
Наводи и да се те бактерије шире на друге болеснике, који могу да их изнесу из болнице.
- То је зачарани круг који не може спонтано да се реши. То мора да буде борба целокупног здравственог система на свим нивоима - од примарног нивоа до нас, терцијалног! - каже докторка Ивана Милошевић.
Злоупотреба антибиотика остаће највећи нежељени ефекат ковида који се неће повући тек тако и који ће однети огроман број жртава, оцењује др Милошевић.
- Израчунато је да ће до 2050. године са нерационалном употребом антибиотика умрети 100 милиона људи само од мултирезистентних инфекција - каже др Милошевић.
Истиче да је већ сада проблем са давањем терапије, будући да је много пацијената већ отпорно на оне антибиотике који се дају у нашој земљи. Такође, навод и да преко 10 година постоје и "нови" антибиотици, који су регистровани у Србији, али нису рутински доступни.
- Проблем са антибиотицима је тај што њихова производња јако пуно кошта. И немамо ми такву појаву нових антибиотика колики су наше потребе. Значи ово што имамо морамо озбиљно да чувамо - каже заменица директора Инфективне клинике.
- Ковид је и даље наша неминовност. Ми имамо значајан број болесника са ковидом. Важно је да се вакцинишу све старије особе, поготово оне са придруженим болестима. Треба да се вакцинишу и против ковида и против грипа и апелујем на грађане да примају вакцину против пнеумокока. Конкретно, са вакцинацијом против пнеумокока, спречавају се и бактеријске инфекције, смањује се и употреба антибиотика, па тако посредно утичемо и на превенцију резистенције - каже др Милошевић, која је апеловала и на све грађане да не злоупотребљавају коришћење антибиотика.