ДРЖАВА КРЕЋЕ У ОБРАЧУН СА ХУЛИГАНИМА: У затвор за тучу, бакље и маске
Шта предвиђају измене закона о спречавању насиља на спортским приредбама, који је ушао у парламент
Казну од милион до два милиона динара платиће спортски савез, друштво или организација који не осигурају безбедно одржавање приредбе, не ангажује редарску службу, не обезбеди вођење евиденција о продаји улазница за МУП... Затвор од тридесет до 60 дана, или новчана казна од 50 до 150.000 динара, предвиђена је за оне који физички нападну учеснике, уништавају имовину, поседујупиротехничка средства, маскирају се приликом насиља...
Ово је главна новина Закона о изменама и допунама Закона о спречавању насиља и недоличног понашања на спортским приредбама који ће се наћи на дневном реду парламента током јесењег заседања. Документ са потписом Министарства унутрашњих послова има за циљ да спречи учестале нереде на трибинама због којих цех све чешће плаћају клубови и репрезентација и који угрожавају репутацију земље.
Списак шта све спада у насиље и недолично понашање (напад на учеснике, бацање предмета на терен, изазивање нереда, паљење навијачких реквизита...) шири се и на "покушај уношења или истицање у спортском објекту обележја којима се вређају национална, верска, расна или друга осећања или изазива мржња или нетрпељивост која може да доведе до физичког сукоба". Такође, у листу је додато да ће бити санкционисани и они који у доласку или одласку са стадиона буду носили пиротехничка или нека друга средства којима може да се угрози безбедност. Такође, кажњени ће бити и они који буду маскирали лица одевним или другим предметима, приликом насиља.
У новинама је прецизирано да организатор спортске приредбе повећаног ризика мора да отвори капије најкасније два сата пре почетка догађаја, а приликом организације осталих манифестација - сат времена пре одржавања. До сада су сатницу одређивали организатори. У изменама се наводи и да један навијач може купити највише четири карте, уместо седам.
У образложењу разлога због чега се мења закон наводи се да полиција мора да изведе од 2.500 до 3.000 људи приликом организовања догађаја високог ризика, посебно фудбалског дербија, како би спречила инциденте. Такође, пише и да је припадницима навијачких група, због мањкавости постојећих правила, суђено на основу других прописа који нису адекватни за сузбијање хулиганизма.
Закон, између осталог, забрањује и продају и конзумирање алкохолних пића у објекту или на удаљености од једног километра ваздушном линијом од средишње тачке терена у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, а у осталим местима до 300 метара. Предвиђа и да организатор мора да ангажује "правно лице или предузетника за обављање послова приватног обезбеђења" за одржавање реда на међународним, приредбама повећаног ризика као и догађајима највишег ранга националних екипних спортских такмичења.
НЕВЕРОВАТАН ОГЛАС ТРЕСЕ СРБИЈУ: Човек ХИТНО поклања ГОЛФА ДВОЈКУ, али само под ЈЕДНИМ УСЛОВОМ!
Нови предлог предвиђа и брисање одредаба у којим је гостујући фудбалски клуб дужан да обезбеди расподелу карата које је за своје навијаче добио од организатора. Анализа је утврдила да оваква подела улазница није омогућавала контролу што носи безбедоносне ризике.
Иначе, закон који треба да буде основа за спречавање нереда на трибинама донет је још 2003. године. До сада је мењан неколико пута, а последња измена била је 2013. године. Ниједна од верзија није донела велике резултате у борби против хулигана који се кријуиза имена - навијачи.
УЗ КАРТУ И ЈМБГ
Име и презиме, као и јединствени матични број сваког навијача који купи улазницу за спортски догађај, клубови ће морати да доставе полицијској станици. Исто правило важи и за оне који имају сезонске улазнице или пропуснице, као и за спортске манифестације где је улаз бесплатан. По завршетку утакмице или неког другог надметања, МУП мора да обрише све податке.
ЗАБРАНА
Предвиђено је да се из закона брише одредба по којој су редари дужни да не дозволе приступ спортском објекту лицу коме је изречена мера забране присуствовања приредбама. Ово "брисање" урађено је на основу сугестије повереника за информације од јавног значаја, јер редарска служба не може да има податке о забранама. Зато ће у оваквим случајевима морати да реагује полиција.