Држава најављује промену прописа: Питање абортуса биће регулисано новим законом!
Регулација ће подразумевати усаглашавање са прописима Европске уније
У прошлој години, према званичним подацима, урађено је више од 16.000 прекида трудноћа, а надлежни кажу да их је било десет пута више, који нису пријављени, дакле барем 160.000.
Прочитајте и:
Прошле недеље је у Општој болници у Ужицу ухапшен је гинеколог због сумње да је пацијенткињи у 17. недељи прекинуо трудноћу, а заузврат од ње примио 570 евра. На сваку рођену бебу, долазе три побачаја. Разлози за прекид трудноће су различити, а исход у неким случајевима може бити кобан.
Надлежни, због свега тога, најављују нове мере које ће регулисати питање абортуса.
- Током интервенције може доћи и до неких ненаданих, изненадних, великих крварења. Може доћи и до повреде саме материце. Те повреде могу бити безазлене, али могу бити и такве да изискују хитну хирушку интервенцију и некада доводе до губитка читаве материце. То је трагично за младе девојке које нису оствариле своје потомство - каже гинеколог др Александар Стефановић.
Званичне статистике о броју абортуса нема, јер приватне установе немају обавезу да пријављују ту интервенцију држави, а управо се код њих уради највише тих интервенција. То ће се, тврде надлежни, ускоро променити. Прекиди трудноћа ће убудуће моћи да се обавлају по законској процедури, само у овлашћеним институцијама.
- Један од начина да се овај проблем решава је и ваљан закон, који је усаглашен са материјом у земљама ЕУ и који ће узети у обзир пре свега то право жене да одлучи да евентуално прекине трудноћу, то право јој нико никада не сме оспорити, да буде уједно искоришћено и за њену даљу едукацију - каже министарка без портфеља, задужена за демографију и популациону политику Славица Ђукић Дејановић.
Према њеним речима, прекид трудноће је психолошка и физичка траума и потребно је да жене схвате колико је то опасно евентуално у вези са каснијим стерилитетом и колико је важно да услови у којима се одвија прекид трудноће буду у стручном и безбедносном интересу жене.
Поред законске регулативе најављују се и едукације о репродуктивном здрављу, а циљна група, кажу стручњаци, треба да буду старији основци.
- Треба да се едукују пубертетлије и адолесценти о употреби контрацепције јер не знају довољно о томе и мислим да највише абортуса има управо међу младом популацијом - истиче психолог Љиљана Филиповић.
Подаци потврђују да се на абортус лакше одлучују жене које су већ рађале, а последице могу бити подједнако тешке и за њих, али и за жене које се још нису оствариле као мајке.