ДУНАВ БИ МОГАО ДА ОПУСТОШИ ГРАДОВЕ Цела Европа са стрепњом чека викенд: Прети КАТАКЛИЗМА каква се дешава једном у 1.000 година - ОПАСНО ЈЕ
Циклон Борис доноси драстичну промену времена, олују и поплаве у једном делу Европе. На највећем удару циклона Борис наћи ће се Пољска, Чешка, Словачка, Аустрија и Хрватска, а значајне падавине се очекују и у Србији.
Због поплава које прете, власти ових земаља већ су наложиле подизање баријера, а војска ће бити у приправности због бујица.
Циклон Борис већ је изазвао жестоко невреме у Хрватској, где су регистроване поплаве, пијавице, чак и снег.
У Хрватској је на снази наранџасто упозорење, након што се река Сава излила из корита у Загребу, где је само током једног јутра пало 50 литара кише по метру квадратном.
Пијавице и снег у Хрватској
Према најавама тамошњих метеоролога, циклон Борис доноси јаке падавине које ће трајати све до понедељка. Због тога је цело подручје Јадрана у опасности.
Упозорења су издата због опасности од бујичних поплава. Температуре су у већем делу земље пале за 15 степени, а још већи пад се очекује током викенда.
Саобраћај је такође отежан због јаких падавина и поплава. Драматичне сцене регистроване су на приморју, где је усликано више од 20 пијавица.
У Хрватској је пао и први снег ове године, а наставак падавина се очекује у суботу и недељу.
Европи прете поплаве горе од оних 2013, ниво Дунава у Словачкој расте
Метеоролози широм Централне Европе упалили су аларме јер се предвиђа невиђени потоп у наредним данима. Стручњаци из Немачке, Чешке, Аустрије, Пољске и Словачке упозоравају да конвергенција хладног северног ваздуха са топлим, влажним струјама са Средоземног мора ствара нестабилни временски систем који би у неким областима могао да ослободи и до 500 литара кише по квадратном метру.
Јаки пљускови ће вероватно проћи кроз југоисточну Пољску, Словачку, Аустрију и делове Чешке.
Словачки министар животне средине Томаш Тараба најавио је да су почеле припреме за екстремне временске прилике. Мере за спречавање поплава припремају се у деловима земље који се налазе поред Дунава и Мораве.
У хидроелектрани Габчиково, у јужној Словачкој, биће пуштено у рад седам од осам турбина.
Према речима министра, војска ће бити спремна да пружи подршку уколико буде потребно, преноси словачки "Спектатор".
Падавине изазивају забринутост због великих поплава, посебно у областима које су опустошене 2013. Тада је река Дунав, која такође протиче кроз Братиславу, набујала до рекордних нивоа, узрокујући штете у Немачкој, Аустрији и Словачкој. Званичници страхују да ће се сценарио поновити.
Осим тога, очекује се пораст водостаја реке Мораве.
Словачки хидрометеоролошки завод (СХМУ) већ је предвидио значајну промену времена, јер се очекује да ће температуре пасти на око 10 степени.
Ако се прогнозе остваре, у региону би могло пасти чак и више кише него током поплава 2013. године, које су се сматрале катаклизмом која се дешава једном у хиљаду година.
Чешка и Пољска упозориле на поплаве и нестанак струје
И у Пољској се очекују рекордни пљускови између 12. и 16. септембра, написао је градоначелник Вроцлава на мрежи "Икс".
- Пљускови који се предвиђају су апсолутни рекорд за Вроцлав. Метеоролошки завод предвиђа чак 380 литара кише по квадратном метру - поручио је он.
У Чешкој је министар животне средине упозорио је да би земља могла да доживи понављање катастрофалних поплава које су је задесиле 1997. и 2002.
На сајту кризе24 наводи се да су упозорења на снази широм Чешке, Словачке и Пољске најмање до 16. септембра и да јаки ветрови, муње и град могу пратити олује.
-Обилне падавине могу да изазову поплаве у нижим подручјима, а јак ветар може да изазове материјалну штету и нестанке струје - упозорава се на сајту.
Временске прилике ће у суботу достићи "потпуни циклонски статус", објавио је метеоролошки канал ТВН Метео, као и да би укупна количина падавина од четвртка до недеље могла да пређе 200 литара по квадратном метру у неким деловима Чешке, наводи пољски "ТВП World".
Од регионалних и локалних власти у Пољској и Чешкој је затражено да се припреме за мере против поплава.
Упозорење на мање падавине и поплаве издато је за Праг, који је претрпео катастрофалне поплаве 2002. године.
Аустријска војска у приправности због поплава
Хитне службе у Аустрији су спремне за наредне дане, јер ће невреме трајати до викенда у целој земљи.
Предвиђене обилне падавине изнад Аустрије већ су довеле до првих затварања путева.
Стручњаци из Аустријског центра за тешке временске прилике (УВЗ) очекују екстремне количине кише, у неким случајевима и преко 250 литара по метру квадратном, у источним Алпима и у Бечким шумама.
Очекују се и одрони, поплаве и завејани путеви.
Бројни догађаји су већ отказани због временских прилика. Бечка професионална спасилачка служба већ је спремна да предузме "мере". Канцелар Карл Нехамер рекао је да је војска у приправности и спремна да реагује у случају драматичних поплава.
Шта циклон Борис доноси Србији
Републички хидрометеоролошки завод (РХМЗ) упозорио је на наоблачење с кишом и локалним плјусковима са грмлјавином, које ће прво захватити Бачку, Срем, западну и југозападну Србију, а затим ће се брзо премештати далје на исток.
РХМЗ истиче да се хладно време наставља и током викенда и у понедељак.
- Хладно време с кишом задржаће се за викенд и у понеделјак, а максималне температуре биће од 11 до 18 степени. Интензивнија киша очекује се од суботе увече прво у Војводини, а у неделју затим и у централним крајевима Србије. Дуваће умерен и јак западни и северозападни ветар, у неделју (15. септембра) у Војводини и са ударима олујне јачине. Количина падавина на северу землје износиће од 20 до 40 mm за 24 сата - наводи се на сајту РХМЗ-а.
Србија Данас/Блиц/Агенције