ПРОГНОЗА ЗА ЈЕСЕН ЗАБРИНУЛА СРБИЈУ: Осим паклених врућина, прети нам ВЕЛИКА ОПАСНОСТ
Велика прогноза за 2021. годину којом је обухваћена и регија Балкана, па и Србија објављена је на познатом сајту за временске прилике
Према овој прогнози, Балкан и Србију топлотни таласи чекају и на почетку јесени, а затим ће их заменити велика опасност од поплава у новембру.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/07/25/profimedia-0546855798_1.jpg?itok=sK0ehaHe)
Међу преминулима нема оних који су ПРИМИЛИ ОБЕ ДОЗЕ: Ево за кога корона може да буде КОБНА
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/12/plaza.jpg?itok=dBnP4m3Y)
СНИМАК ИЗ ХАНИОТИЈА ИЗАЗВАО ПОТПУНИ ХАОС НА МРЕЖАМА: Умало нису "изгубили главу" због МЕСТА НА ПЛАЖИ (ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/344206/profimedia-0256960897.jpg?itok=So6zxV6i)
БЕЗ НОВИХ МЕРА ЗА НАШЕ НАЈМЛАЂЕ: "Вртићи ће спремни дочекати септембар"
С температуром површине мора за око 2-5 Целзијусових степени изнад нормале, ствара се довољно енергије за одржавање тропских обележја која се крећу кроз Европу, наводе прогностичари овог сервиса.
- Зато се очекује да ће један до три тропска удара доћи у Европу у наредним месецима - рекао је члан тима за међународно прогнозирање Тајлер Ројс.
Ројс наводи да би тропске олује могле да преживе путовање преко Атлантика и дођу до континента. У првој половини јесени највероватније ће доћи до тропског система у регији Ирске, Северне Ирске, Шкотске, Велса и северне Енглеске.
Како се олујни траг буде померао према југу до краја октобра и новембра, та претња ће такође бити пребачена и на југ, у северозападну Шпанију и Португал.
Средином августа температуре површине мора у источном Медитерану биле су за 3-4 степена изнад нормалне, објашњавају метеоролози. Периоди обилних падавина могу да се прошире и на југ Италије и на Балкан, посебно крајем октобра и новембра.
Очекује се да ће се интензивнија летња врућина задржати у јужној Италији и на Балкану, посебно на почетку јесени, наводе стручњаци AccWeather сервиса.
Центри топлине задржаће се на Балкану и у Грчкој, где ће бити могући топлотни таласи, углавном током прве половине јесени.
Светска метеоролошка организација дефинише топлотни талас као раздобље од пет или више дана с просечним температурама за најмање 5 степени Целзијуса изнад нормале. Врући и суви услови почетком сезоне омогућиће да се шумски пожари који су харали селима по деловима Балканског полуострва наставе до јесени.
Од октобра веће количине падавина, поплаве и клизишта
Олује с Медитерана могу повремено да донесу кратка олакшања од врућине, кажу метеоролози. Крајем октобра и почетком новембра очекују се веће количине падавина.
- Бурна претња од поплава прошириће се из Италије на Балкан, посебно у новембру - рекао је Ројс.
Он упозорава да обилне падавине могу да доведи и до клизишта.
- Кише могу да донесу и грмљавину. Локализован град не може у потпуности да буде искључен - упозорава метеоролог.