ОВДЕ СУ СЕ НЕКАД СРБИ КРИЛИ ОД ТУРАКА: Невероватна егзотична оаза у срцу Србије која има богату историју
Егзотична оаза у срцу Србије
Бањски поток, који извире подно планине Овчар у драгачевском селу Дучаловићи, прави је неистражени драгуљ и својеврсни природни феномен.
БРАТСКА ПОМОЋ ЗА БРАТСКУ ЗЕМЉУ! СРБИ И ГРЦИ КАО ЈЕДНО: Наши грађани скупљају помоћ за мештане после фаталних пожара (ФОТО)
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ: Србија се КРЧКА све до среде, а онда ПРЕОКРЕТ - ево где ће фино освежити
ПРИВИЛЕГИЈЕ ЗА ВАКЦИНИСАНЕ: Сабор трубача у Гучи ове године под СТРОГИМ МЕРАМА
Иако је његов водоток дугачак само шест километара, у њему се таложи кречњак, формирају мала језерца и ствара величанствена бигрена тераса са неколико метара високим терасним одсеком на коме је таложење сиге и данас активно.
- Тако се формира велики број малих слапова и бигрених када. Фасцинантна је чињеница да је он од малог потока направио овако чудесне пејзаже и тако велику бигрену каду. Он са годинама мења свој изглед. Баш због тих великих талога није дозвољено купање, јер се на тај начин штети и урушава овај необични природни бисер - објашњава за Рину Горан Николић из ТО Чачак.
Овај бујични поток већ годинама привлачи бројне туристе, а његови слапови и седиментне стене које га окружују стварају несвакидашњи призор. У горњем току поток сабира више малих извора и поточића. Посебно је атрактиван део потока на километар узводно од ушћа, који у једном делу има одлике кањона.
- Вегетација која га окружује је изузетно богата и привлачна за око. Ствара феноменалну рефлексију. Може се уочити неколико врста папрати, а у водама живе поточна пастрмка и рак - каже Николић.
До Бањског потока води планинарска стаза са веома прецизним путоказима, а сићи до ове природне оазе права је авантура. Међутим, поред свих лепота, овај део Овчарско-кабларске клисуре богат је изузетним културно-историјским наслеђем.
- На овом потоку у мају 1815. година Турци су разбили српски збег, који се крио дубоко у шуми. У доњем делу радиле су бројне воденице поточаре, међу којима је и она манастира Сретење. Ниже ка Бањи постојала је Ћосова, а још стотинак метара низводно била је смештена воденица Видосава Ђебића. То имање је било опасано каменим зидом, а осим воденице, имали су стругару и ковачку радионицу. Кућа у којој је била воденица остала је сачувана и до данас - открива Горан све тајне овог предела.
Туристичка организација Чачка има у плану додатно уређење Бањског потока, а подршка за тај пројекат добијена је од Министарства заштите животне средине. Тако да ће овај прави мали рај на земљи бити још спремнији да дочека бројне посетиоце из земље и иностранства.