"ЕКОНОМСКИ УРАГАН" МОЖЕ ДА ПОБИЈЕ ВИШЕ ЉУДИ НЕГО ИЈЕДНА ПАНДЕМИЈА! Последице рата у Украјини ће бити катастрофалне
Најгоре од пандемије је можда прошло, али економски накнадни потреси глобалне кризе, знатно погоршани руским ратом против Украјине, значе да се повратак у нормалу нигде не назире.
- Ураган је управо тамо низ пут и долази до нас - рекао је у среду извршни директор Џејми Дајмон, додајући упозорење својој злокобној економској прогнози:
- Само не знамо да ли је у питању мала или суперолуја Сенди. Боље се припремите - рекао је Дајмон.
ПРЕДСЕДНИК У ОБИЛАСКУ РАДОВА КОД БУБАЊ ПОТОКА "Овим расте српска економија - важно је да растемо, радимо и градимо" (ФОТО/ВИДЕО)
НЕМА ДОВОЉНО ЉУДИ, ДОЛАЗЕ РАДНИЦИ ИЗ БАНГЛАДЕША: У Србији све већа потражња за овим послом, дневница и до 45 евра
ЦЕНЕ НАФТЕ У ПАДУ: Барел "црног злата" 120 долара, тржиште криптовалута у "зеленом"
Пандемија је напрегнула ланце маркета
За развијени свет, изгледи за озбиљну рецесију су дубоко забрињавајући. У сиромашнијим земљама, растући страх и већ присутна опасност су оно што Свјетски програм за храну (WFP) назива надолазећом "катастрофом глади".
- Када привреда улази у рецесију, а стопа сиромаштва се повећава, политички системи постају нестабилни. То је већ присутно у неким земљама у свету. Док свет излази из канџи пандемије коронавирусом, рат у Украјини је додатно гурнуо свет уназад. Пандемија је напрегнула ланце маркета јер су бројна предузећа смањила или у потпуности зауставила производњу. Транспорт и логистика робе су били тотално спутани, тржиште рада се потпуно пореметило. Владе су штампале више новчаница да би народ "остао на површини"- навео је Дајмон.
Цена горива и хране константно расте
Према наводима Дајмона, цене горива и хране вртоглаво расту. Компаније скраћују радно време због недостатка радника, отказују се летови, луке се затварају, рафинерије смањују производњу за готово 40 одсто. Неке рафинерије су чак и трајно затворене. Услед напада Русије на Украјину, цена нафте највише је скочила. Производња у Сједињеним Америчким Државама је порасла, али недовољно према наводима стручњака.
Oxfam (најпознатија и највећа британска хуманитарна организација) урадила је студију у којој је открила да је шестоструко повећање броја људи који живе у условима налик глади у односу на исти период у 2020. години. Према тој студији, више људи је преминуло од потхрањености него од covida. Ситуација се погоршала откако су руске снаге неке од украјинских пољопривредних површина претвориле у ратне зоне, а затим блокирале кључне украјинске луке као што је Одеса и украле украјинско жито, лишавајући глобална тржишта главног извора основне хране.
Политичке последице
Према наводима стручњака, политичке последице већ су видљиве. У Колумбији, где је пандемија десетковала средњу класу и милионе послала у сиромаштво, први круг председничких избора прошле недеље донео је изненађујући резултат. Након неколико деценија у којима је доминирала опција центра или десног политичког центра, овог пута победила је крајња левица. Сенатор Густаво Педро обећава корените и тоталне промене у Колумбијском друштву. Колумбијски народ доживео је екстремну економску патњу те из тог разлога захтева тоталну промену. Слични догађаји одвијају се широм света. У Шри Ланци на пример су лоше одлуке власти приликом пандемије гурнуле државу у велике дугове. Туризам је главни извор прихода ове земље, а рат у Украјини ју је гурнуо на "ивицу провалије". Земља је остала без новца, није платила дугове и сада не може да приушти за храну и лекове. Шри Ланка је пример земље која је доживела најтежу судбину какву није доживела ниједна друга земља. Услед масовних демонстрација, премијер је поднео оставку. Његова кућа је изгорела у тим демонстрацијама, а народ позива и председника државе да поднесе оставку.
Широко распрострањена економска превирања често су окидач за политичку нестабилност. Пример је "Арапско пролеће" које је кренуло 2011. године убиством Гадафија. Потресло је Блиски исток покренувши грађанске ратове. Раст цене хране и незапосленост били су међу кључним окидачима.
Криза глади
- Пандемија је задала огроман ударац свијету мимо милиона живота које је већ однела. Свет је покушао да врати тржиште рада у нормалу, као и производњу нафте али је рат у Украјини све то поништио и гурнуо свет у још већи понор - казао је Дејмон.
Од свих хитних случајева, најхитнија је "сеизмичка криза глади" за коју WFP каже да већ "захвата свет" и да би 48.9 милиона људи могла одвести на ивици глади. То је вишеструко више од готово 6.3 милиона људи за које је потврђено да су до сада умрли од covida. Како би спречиле такву катастрофу, светске силе разматрају како да "ослободе" украјинске луке. Према наводима стручњака, Путин покушава да глад и сиромаштво искористи као оружје рекавши да ће ублажити глобалну глад уколико западне силе укину санкције Руској Федерацији.