Екскурзије од следеће године ПОТПУНО ДРУГАЧИЈЕ: Стижу НОВА ПРАВИЛА, која се ђацима нимало НЕЋЕ ДОПАСТИ!
Ученици ће, основци и средњошколци, подељени у групе, морати да припремају кратке реферате о областима и местима која посећују
Ђаци ће од следеће године на екскурзије ићи искључиво по Србији. Беч, Атину или Рим моћи ће да упознају само матуранти средњих школа, одређено је новим правилницима о организацији екскурзија у основним и средњим школама који на снагу ступа почетком маја, али почиње да се примењује од следеће школске године.
Најважнија измена коју доносе нови правилници је то што ђаци основних школа неће моћи да путују у иностранство за екскурзију, а најдаље ће моћи да оду ученици седмог и осмог разреда који ће имати могућност да отпутују до Републике Српске. Ипак, чак и у посету Републици Српској ђаци ће моћи да иду само једном у току школовања.
Ситуација није много другачија ни за ученике средњих школа који ће, осим путовања по Србији и Републици српској, тек у четвртој години моћи да се помере ван оквира наше државе и да посете и неку од европских престоница.
Данас 300 планинара из 20 градова ходило путевима Великог Вожда: Карађорђевим стазама 16. пут
ХИЛАНДАР ИМА ЛЕК ЗА РАК! Монаси га деле БЕСПЛАТНО, прави се од ОТРОВНЕ БИЉКЕ, ево у чему је ТАЈНА! (ВИДЕО)
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ КЉУЧНИ ДОКАЗ! Неандерталци ДЕФИНИТИВНО НАСЕЉАВАЛИ територију данашње Србије
Циљ је да се ђачким путовањима врати првобитни смисао и да се она темељније планирају. Тако су, као задаци екскурзије, правилником дефинисани проучавање објекта и феномена у природи, уочавање узрочно-последичних односа у природним и друштвеним условима, развијање интересовања за природу, упознавање начина живота и рада људи појединих крајева, као и развијање позитивних социјалних вештина.
Још једна важна новина је и то што ће ученици, родитељи и наставници морати да прођу припрему за екскурзију.
- Припрема ученика подразумева да се ученици унапред упознају са местом у које одлазе, условима живота у којима се реализује екскурзија, начином превоза и понашањем у току пута, појединим спортско-рекреативним активностима које ће се реализовати - стоји у правилнику.
Али, то није најважније. Ученици ће, основци и средњошколци, подељени у групе, уз помоћ наставника морати да припремају кратке реферате о областима и местима која посећују.
Како се не би стално вртела иста места у Србији за одлазак на екскурзију, ђаци основних школа мораће сваке године да посете други део Србије која је, за ову сврху, подељена на следећи начин:
- Аутономна покрајина Војводина (Бачка, Банат, Срем)
- Западна Србија са Таром
- Југозападна Србија (Златибор, Златар, Увац)
- Централна Србија: Шумадија и Поморавље
- Ибарско-копаонички крај
- Јужна Србија (Ниш–Врање)
- Источна Србија са Ђердапом
- Београд и околина
Екскурзија се организује и изводи, уз претходну писмену сагласност родитеља ученика, по правилу за најмање 60 одсто ученика истог разреда. Ако је екскурзија организована у време наставних дана, настава се надокнађује за све ученике, у складу са школским календаром и годишњим планом рада.
Једнодневна путовања могу бити уговорена без оброка. Вишедневна путовања уговарају се најмање на бази полупансиона, а на путу је забрањено конзумирање алкохола и опојних средстава.
КО ЈЕ БИО ТИБОР ЦЕРНА, ХЕРОЈ СА КОШАРА: "Не могу да оставим другове, ако ми је суђено вратићу се, ако није нећу!"
ОДУВЕК ЈЕ ХТЕО СИНА, А ОНДА ЈЕ ДОБИО И ЧЕТВРТУ ЋЕРКУ: Помраченог ума желео је да буде МРТВА, али је ВЕРА учинила своје!
Соња из Ниша је у Немачкој dobilla ПОСАО ИЗ СНОВА, али је СИЛНО желела да се ВРАТИ у Србију: Разлог је НЕСВАКИДАШЊИ!
Дневне активности, осим превоза, утврђене програмом екскурзије морају бити реализоване до 24 часа за средњошколце и до 22 сата за основце.
Доносиоци ових правилника верују да ће уз поштовање свих наведених препорука екскурзије бити јефтиније и приступачије већем делу Србије.