Екстремни временски услови харају светом, научници алармирали све: "Климатске промене нису више далека претња, већ су опасне"
Екстремни временски догађаји обележили су 2024. годину, а њихова разорна снага у великој мери била је подстакнута климатским променама, стоји у извештају организација World Weather Attribution (WWA) и Цлимате Централ, преноси Mongabay.
Научници су анализирали топлотне таласе, суше, пожаре, олује и поплаве и закључили да је готово сваки истражени екстремни догађај био "интензивнији и чешћи због нашег сталног сагоревања фосилних горива."
Рекордне временске непогоде нису биле неочекиване, али су веома алармантне, изјавио је Бен Кларк, коаутор извештаја и истраживач са Центра за еколошку политику Империал College у Лондону.
Година обарања температурних рекорда
Година 2024. уписана је у историју као најтоплија до сада. Била је то и прва година у којој су просечне глобалне температуре премашиле праг од 1,5 °Ц у односу на прединдустријски ниво. Иако би трајно прекорачење тог прага захтевало вишегодишње одржавање тих вредности, ово је, према ауторима извештаја, снажно упозорење да се опасно приближавамо критичној тачки.
Осим што су појачале готово сваки топлотни талас, климатске промене су током 2024. године људе изложиле у просеку 41 додатном дану опасне врућине.
Загревање океана, узроковано климатским променама, додатно је појачало снагу тропских циклона, укључујући тајфуне и урагане. Ураган Хелен, на пример, постао је најсмртоноснији у САД од Катрине 2005. године, односећи више од 230 живота. Крајем године, Филипини су погодила два разорна тајфуна, такође појачана климатским променама, утицајући на милионе људи.
Суше широм света
Суше су у 2024. години погодиле сваки континент, а климатске промене повећале су њихову вероватноћу и интензитет. Најистакнутија је била суша у Амазонском басену, која је трајала већ другу годину заредом.
"Суша у Амазонији била је изузетна", истакао је Кларк. "Наша истраживања показују да су климатске промене учиниле тај догађај 30 пута вероватнијим, што је огроман скок за овакву природну непогоду."
Амазонска прашума, позната по својој улози складиштења огромних количина угљеника, могла би услед наставка загревања доживети масовно одумирање дрвећа. То би узроковало ослобађање угљен-диоксида у атмосферу, додатно убрзавајући климатске промене.
Климатски феномени
Природни климатски феномени, попут Ел Ниња, имали су одређени утицај на временске екстреме, али извештај наглашава да су климатске промене имале кључну улогу.
"Наша студија показује да су ниски ниво падавина у Амазонији били подједнако под утицајем климатских промена и Ел Ниња", објашњава Кларк. "Али климатске промене биле су главни узрок трајне врућине која је исушивала тло и биљке."
Аутори извештаја за 2025. годину позивају на хитне акције, укључујући унапређење система раног упозоравања и боље извештавање о смртним случајевима повезаним с топлотним таласима. Такође наглашавају потребу за брзим одустајањем од фосилних горива.
"Извештај показује колико су климатске промене већ постале опасне", упозорава Кларк. "Више нису далека претња, већ актуелна стварност која отежава живот људима на свим континентима."
Србија Данас/Телеграф