ЕПИДЕМИЈА ДИКТИРА ТЕМПО - МЛАДЕНЦИ У ПАНИЦИ ОД НОВОГ ОТКАЗИВАЊА! Шта ће бити са свадбама у септембру?
Члан Управног одбора Ивент индустрије Србије Никола Јанковић каже да та индустрија не очекује да ће бити битнијих промена
Шта ће бити са свадбама у септембру, месецу који је један од најчешћих када младенци заказују венчања? Младенци се већ прибојавају да ли ће доћи до новог отказивања, с обзиром на све лошију епидемиолошку ситуацију.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/04/204281523_10224922456277529_3395562064103253441_n.jpg?itok=JbHlqFCm)
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 457 новозаражених, преминула четири лица: Да ли ће невакцинасани ђаци морати једном недељно да се тестирају?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/14/komaracc.jpg?itok=DELDkl5n)
Два случаја вируса ЗАПАДНОГ НИЛА се завршила смртним исходом: Познато у којим градовима су нађени заражени комарци!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398857/205338747_10224928778675585_4248518278207060015_n.jpg?itok=dxrDIN_-)
ЂАЦИ КОЈИ СЕ НЕ ВАКЦИНИШУ МОРАЋЕ ЈЕДНОМ НЕДЕЉНО ДА СЕ ТЕСТИРАЈУ? Др Јовановић из Кризног штаба одговорила на горућа питања
Члан Управног одбора Ивент индустрије Србије Никола Јанковић каже да та индустрија не очекује да ће бити битнијих промена.
- Људи и даље зову да заказују, али је приметан пад гостију. Плаше нам се званице, долази мањи број гостију. Тренутно нема много отказивања - рекао је Јанковић.
Како каже, тренутно нису ни сви термини у ресторанима у септембру букирани.
- У већим ресторанима и хотелима, углавном су попуњени викенди до 1. новембра, евентуално понеки петак, и спорадично се резервишу сале радним даном, јер домаћини желе да термин прилагоде гостима из иностранства. После 1. новембра, иначе се организује мање свадби, а више корпоративних прослава и других весеља - каже Јанковић.
У броју званица приметан је, по речима представника ивент индустрије, јасан пад. Капацитети сала нису попуњени, тако да су губици велики, јер, тврди, ивент индустрија "само ради да покрије трошкове".
Како је објаснио, у случају да неко жели да откаже догађај, нуди му се нови термин у наредне две године, а аванс се враћа, и ту је ивент индустрија на губитку.
Ивент индустрија је, наглашава Јанковић, заузела јасан став који је у допису послат Влади Републике Србије и министарствима.
- Огромни су губици које је ивент индустрија претрпела, а то још није препознато. Не очекујемо да ће бити затварања, репресија и прекида пословања, јер окупљања нису генератор овог раста - тврди Јанковић из ивент индустрије.
Како је додао, ивент индустрија не очекује да ће бити промена у погледу њеног пословања јер је 21. фебруара Институт за јавно здравље донео документ, који чека да буде усвојен, и у ком се наводи да промена неће бити чак ни у случају да буде 4.000 новозаражених.
- Ако имате протокол на 4.000 новозаражених, нема разлога да се било шта стопира и да се зауставља живот. Тај протокол смо предали ја, као члан Управног одбора ивент индустрије, и његов председник, Бошко Бубоња, и на њега су доктори из Батута и доктор Предраг Кон лупили печат - тврди Јанковић.
Заједнички став ивент индустрије је да, како каже њен представник, да неће трпети репресију.
- Бурно ћемо реаговати, блокирати мостове, ако ивент индустрија буде трпела. Гурнути смо у запећак, нисмо добили никакву помоћ. Добили смо неколико минималаца, а боље да нисмо, јер су нас после вишеструко коштали - каже члан Управног одбора.
Он још истиче да "у земљи у којој има преко 50 одсто вакциницаних, у Београду, скоро 70 одсто - и постоји производња вакцина, али и болница у Батајници, ивент индустрија не треба да трпи јер битно доприноси привреди". Како је рекао, неправедно је што је свим струкама дозвољено да раде, само ивент индустрији је забрањено и лишена је системске подршке.
Како каже Јанковић, "ако може 40.000 људи да буде на стадиону, може и 200 на свадби".
Међутим, с друге стране доктор Предраг Кон упозорава да је број хоспитализованих последњих недеља почео да расте у односу на број отпуста и да ситуација полако прелази у претећу и наглашава да су повратници са одмора први показатељ да се повећава унос вируса.
Он каже да су највеће претње по епидемиолошку ситуацију јавна окупљања и славља, те недовољно вакцинисаних, због чега је већ сада тренутак да се размишља о томе шта нас чека на јесен и уводе нове мере.
- Повећава се репродукција вируса и у том случају ће нагло да се убрза и раст бројки. Не можете очекивати да струка ћути, струка прича непрекидно и упозоравамо да то не може да остане овако како јесте. По мени је то већ сада озбиљно и тренутак је да се види да ли ће се смањивати број дозвољеног јавног окупљања, а све преко тога би било уз обавезно ношење маске. То је могућност, ја не могу да лицитирам, након конслутација и договора ће бити одређено али мора да се схвати да се ситуација мења, поготово пред школе - рекао је др Кон пре неколико дана.
Тада је најавио и да нас ускоро очекује и 1.000 новооболелих дневно. Сада смо, подсетио, на нешто мање од 600 заражених за дан.
Али, опет с друге стране, заменик градоначелника Горан Весић каже да "Град Београд не планира никакве нове мере ако под тим подразумевате рестрикције када је у питању друствени а посебно привредни зивот".
- Прво, Београд је најодговорнији када је у питању вакцинација јер је вакцинисано преко 55 одсто грађанки и грађана и нема разлога да делимо судбину локалних самоуправа где нема ни 20 одсто вакцинисаних. Друго, ми вец годину и по дана живимо са вирусом и за разлику од почетка епидемије када о вирису нису знали ништа ни лекари, ни научници па је затварање друштва било прилика да им се да време да нађу лек, ми сада имамо вакцине. Вакцине су лек и према томе постоји начин да се боримо против вируса. Ко се није вакцинисао преузима сопствену одговорност за своје здравље. Не може држава да води рачуна више о некој особи него она сама. Зато, треба да наставимо да живимо и радимо нормално, да подстичемо додатним стимулацијама вакцинацију, као и да показујемо људима са каквим се ризиком за живот суочавају невакцинисани - истакао је Весић.
Како додаје, то је једино могуће, јер "нова затварања и рестрикције неће дати резулате и представљају само алиби да се каже да се нешто ради".
- Када сам у априлу предлагао у име Београда да дајемо повластице за вакцинисане, попуст за Инфостан и позоришне карте, као и да на концерте могу да долазе само вакцинисани или они са негативним ПЦР тестом, дочекали су ме као да сам предложио да убијем неког - каже Весић.
Када је, каже, пренео предлог ноћних клубова да раде, а они да одговорају да могу да уђу само вакцинисани и они са негативним тестом нико није хтео да чује.
- Свака одлука која се доноси мора да садржи економску анализу последица по привреду - закључио је заменик градоначелника.