СВЕ СЕ ГЛАСНИЈЕ ПРИЧА О "НИПА ВИРУСУ": Стручњаци упозорили и описали симптоме - изазива кому и отицање мозга?
Нипа вирус може изазвати грозницу, главобољу, отежано дисање, а међу озбиљним симптомима су и отицање мозга и кома, истакла је, Сара Гилберт, а преноси британски Сан.
Вирус Нипа, који је много смртоноснији од коронавируса и убија најмање половину заражених, могао би изазвати неку од следећих пандемија у свету, упозорила је угледна британска научница Сара Гилберт, која је била укључена у прављење вакцине против коронавируса АстраЗенека. Против овог вируса још увек не постоји ни лек ни вакцина, а домаћи стручњаци кажу да би међународне здравствене установе требало да се организују и припреме на време, јер реална опасност од нове, па и још горе пандемије, свакако постоји!
ДА ЛИ ПАЦИЈЕНТИ ПРИЈАВЉУЈУ ЛЕКАРЕ КОЈИ ИХ САВЕТУЈУ ДА СЕ НЕ ВАКЦИНИШУ? Стигао одговор који је многе зачудио
АЛАРМАНТНЕ ИЗЈАВЕ СРПСКИХ ЛЕКАРА! "Целе породице у болници"
"ОН ЋЕ УСКОРО КУЋИ, А ТИ НЕ МОЖЕШ ДА УСТАНЕШ" Др Иво објаснио разлику између невакцинисаних и вакцинисаних пацијената
Нипа вирус може изазвати грозницу, главобољу, отежано дисање, а међу озбиљним симптомима су и отицање мозга и кома, истакла је, Сара Гилберт, а преноси британски Сан.
- Сви знају како се САРС-ЦоВ-2 проширио по целом свету. Мутирао је, еволуирао и завршили смо са делта варијантом која је веома преносива. Ако добијемо делта варијанту вируса Нипа, онда одједном имамо високо преносив вирус са 50 одсто смртности - истакла је она и додала да њен тим прикупља новац за развој вакцина не само против већ познатих болести, већ и оних које ће се тек појавити.
- У пандемији смо научили да можемо брже и боље. Желимо да применимо те лекције, али су нам потребни ресурси. Потребне су нам залихе вакцине против патогена за које већ знамо, јер шта ће се десити ако одједном дође до велике епидемије Нипе која се почела ширити светом. Годинама смо знали за опасност, а вакцину смо почели да правимо пре пет година. Тај посао још није завршен - навела је Гилбертова.
Иначе, овај вирус је, након избијања инфекције у Индији 2018. године, Светска здравствена организација (СЗО) ставила на врх листе вируса који би у будућности могли изазвати пандемије. Овог септембра 12-годишњи дечак умро је од Нипе у индијској држави Керала.
Инфектолог проф. др Драган Делић каже за Курир да је овај вирус први пут доказан 1999. у Малезији. Смртност се у тој епидемији, како каже, кретала од 40 до 70 одсто што је много већи леталитет у односу на друге вирусе.
- То је вирусна инфекција, пре свега, централног нервног система. Услед вируса може доћи до поремећаја свести, упале мозга, коме, а у великом броју случаја и до смртног исхода - објашњава.
Нипа вирус се, како наводи амерички Центар за контролу и превенцију болести (ЦДЦ) преноси директниним контактом са зараженим животињама, попут слепих мишева или свиња, затим конзумирање контаминиране хране, али и блиским контактом са зараженом особом, а Делић каже да би свакако било проблематично да вирус мутира на тај начин да се лакше преноси са човека на човека:
- Вируси стално мутирају и мењају се, па, према томе, и овај вирус може да доживи неку мутацију која ће му омогућити лакши пренос и то би заиста могло да доведе до великих проблема. Реална опасност заиста постоји и научници треба да размишљају о благовременој припреми вакцине и изради антивирусних лекова како се не би нашли у истом проблему као што је било са коронавирусом.
Жуто светло за цивилизацију
У свету има око 30 опасних вируса
Инфектолог проф. др Драган Делић истиче да је вирус Нипа само један од око 30 вируса који би могли да изазову епидемије, па и пандемије:
- У тој групи су и зика и денга вирус, вирус хеморагичне грознице и неки ентеро вируси. Глобално отопљавање, генерално, одговара инсектима и зглавкарима који преносе скоро 20 одсто инфективних болести. Предуслови за нове пандемије постоје, а да ли ће се десити то у овом тренутку нико не може да каже. У сваком случају, и Нипа и још неки вируси, представљају жуто светло, односно опомену нашој цивилизацији да се нешто ваља иза брда и да могу бити реална опасност у скорашње или даље време.
ЧИЊЕНИЦЕ/ О Нипа вирусу
- Симптоми инфекције су грозница, кашаљ, главобоља, недостатак даха и збуњеност
- Ови симптоми се у року од дан или два могу погоршати и довести до коме и упале мозга
- Од 40 до 75 одсто заражених умире
- Вирус нормално циркулише међу неким воћним слепим мишевима
- Преноси се са заражене животиње, али и са човека на човека
- Не постоји ни вакцина ни специфично лечење
- Процењује се да је до маја 2018. године 700 људи заражено овим вирусом
- Болест је добила име по селу у Малезији, Сунгаи Нипах где је 1998. избила епидемија
- Епидемије Нипе су потом регистроване у Бангладешу и Индији
- СЗО упозорава да земље са одређеним врстама слепих мишева такође могу бити у опасности, укључујући Камбоџу, Гану, Индонезију, Мадагаскар, Филипине и Тајланд