ЕУ на корак од од укидања летњег и зимског рачунања времена! Пред Србијом су ДВЕ ОПЦИЈЕ!
Од пре два дана Европска унија близу одлуке да 2021. године укине преласке са летњег на зимско рачунање времена. Стручњаци сматрају да је за Србију најбоља "зимска сатница" уз радни дан до 16 часова
Европска унија је на корак од укидања летњег и зимског рачунања времена! Пре два дана Одбор за саобраћај и туризам Европског парламента (ЕП) усвојио је предлог који је Европска комисије изнела прошлог лета да се уведе јединствена сатница током целе године, уз препоруку да последње померање казаљки буде 2021.
Преостаје да предлог ратификују ЕП и парламенти чланица Уније, који ће одлучивати о томе да ли ће њихове земље да задрже летње или зимско време.
Ако се у Бриселу одлуче за промене, томе ће се свакако приклонити и остале државе које теже чланству у ЕУ, као што је и наша земља, која своје законодавство усклађује са законима ЕУ. Пре тога Србија мора да усвоји свој закон о рачунању времена, будући да је важећи усвојен 2006, још када смо били у заједници са Црном Гором.
"Ја сам се заљубила у њега": Откривена НОВА ОНЛАЈН ПРЕВАРА у Србији, на УДАРУ СВЕ ЖЕНЕ И ЊИХОВИ НОВЧАНИЦИ
Измене тог закона саставила је посебна радна група у августу прошле године, у јеку европске расправе о рачунању времена, али су оне повучене из процедуре. Зато у Србији важи закон од пре 13 година који померање казаљки предвиђа два пута годишње - последње недеље у марту и последње седмице у октобру.
Очекује се, међутим, да ће после коначне одлуке Брисела наша земља, односно Министарство привреде нове измене закона о рачунању времена прилагодити онима у Унији.
Препорука Одбора за саобраћај и туризам ЕП, усвојена пре два дана, уследила је после више захтева европских посланика, многобројних петиција грађана и испитивања мишљења више од 4,6 милиона становника ЕУ у анкети која је трајала од 1. јула до 16. августа прошле године. Уколико препорука Одбора прође гласање у Европском парламенту, оне земље које се буду одлучиле да задрже "стандардно", односно зимско време, последњи пут би казаљке требало да помере у октобру 2021, док би оне које се одлуче за летњу рачуницу то могле да учине у марту исте године.
Када је реч о Србији, остаје питање које време ће одговарати нашим грађанима - летње или зимско, као и да ли ће имати прилику да на неки начин гласају о томе.
- Што боље искоришћавање обданице је у основи решавања питања рачунања времена - каже Бранко Симоновић из Астрономског друштва "Руђер Бошковић".
- У нашој јавности се, међутим, често расправља о зимском и летњем читању времена, а превиђа се треће, сасвим равноправно решење које одговара оном пре увођења указног времена 1983. године. Ово решење, наиме, обједињује предности и поништава мане зимског и летњег читања времена. Ако бисмо га применили, остали бисмо у основној часовној зони, оној коју зовемо зимско време, али бисмо почетак радног времена померили један час уназад. То значи да бисмо радили од осам до 16, а не од девет до 17 часова - каже Симоновић.
У току је посебан атак на Србе у региону: Да ли је дошло време да се ПОДВУЧЕ ЦРТА?
- Свако решење је боље од померања казаљки - истиче он.
- За које год решење да се определимо, биће боље од досадашње праксе. Уколико одаберемо летње рачунање времена, почетком јула ће свитати у пет ујутру, а обданица ће трајати до 20.30. Ако се, пак, приклонимо зимском, обданица ће трајати од четири до 19.30, али ће у том случају онај ко устане у седам преспавати три сата дневног светла - закључује Симоновић.