ДА ЛИ ЈЕ ОВО ПОСЛЕДЊИ ПУТ ДА ПОМЕРАМО САТ УНАЗАД? Зимско рачунање задаје Србима главобољу!
Хронична неиспаваност, аниксиозност, кардиоваскуларни проблеми и раздражљивост били су разлози за укидање померања сата у ЕУ
Зимско рачунање времена ове године почиње у недељу 25. октобра када ћемо још једном вратити казаљке уназад и трајаће до последње недеље марта 2021. године.
Откад је уведено, прво као летње рачунање времена, и то у Немачкој за време Првог светског рата, предмет је расправа о његовој оправданости. Те 1915. године, када је први пут званично представљено, сматрало се да ће донети револуционарне помаке у животима људи. У СФРЈ је уведено 27. марта 1983. године, чиме се наша земља придружила остатку Европе, са намером да као и други уштеди на употреби електричне енергије, повећа продуктивност и продужи ефикасност радног дана.
Током година испоставиће се да је процена о ефикасности зимског и летњег рачунања времена неоправдана и да је потребно да се размишља о напуштању овог система. Спроведена истраживања показала су повећану употребу коришћења клима уређаја и раст броја саобраћајних несрећа током преласка са зимског на летње рачунање времена.
Медицинска истраживања упозорила су на хроничну неиспаваност људи током зимског рачунања времена, аниксиозност, повећан број кардиоваскуларних проблема, незадовољство и раздражљивост. Примећено је и да деца имају проблем са концентрацијом у школи.
МАЛО МЕСТО У СРБИЈИ ИЗГЛЕДА КАО КРАЈ СВЕТА: У овом селу се живи од маја до новембра, а силази се само због преке потребе
ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ ПРОСЛАВЉАЈУ СВЕТОГ ТОМУ: На данашњи дан сви треба да остану у својим домовима
БЕОГРАДСКА АРЕНА ПОНОВО КОВИД БОЛНИЦА: Од данас спремна за пријем пацијената заражених корона вирусом
Прва је летње рачунање времена укинула Кина још 1991. године, а потом и Русија 2011. године. Њихови астрономи али и други научници сматрали су да је ово вештачко продужење радног дана штетно те да економска рачуница није довољно јака да би се наставило са овом праксом. Придружили су им се и Белорусија, Исланд и Турска. У САД летење време не примењују Аризона и Хаваји.
Након вишегодишњих расправа о ефикасности предлог је изнет у Европском парламенту, а ЕУ је одлучила да онлајн анкетом утврди мишљење њених грађана о укидању летњег или зимског рачунања времена. У лето 2018. године, када је спроведена, анкета је показала да 4 милиона грађана ЕУ, колико их је гласало, жели укидање ове праксе. То је било довољно да предлог о укидању померања сата оде на гласање у Европски парламент, да би у марту 2019. године била донесена одлука о окончању померања казаљки на сату у ЕУ од 2021. године.
Овај предлог сада треба да усвоји појединачно свака од држава чланица ЕУ и након тога њихови грађани би требало да трајно остану у летњем рачунању времена, од последње недеље марта 2021. године.
Уколико се нека земља ипак одлучи за зимско рачунање времена последњи пут њени грађани ће померити сатове задње недеље октобра 2021. године. На државама чланица остало је да саме одаберу време у коме ће остати њихови грађани, сходно свом географском положају и навикама.
Како ће се ове промене одразити на нашу земљу остаје да видимо већ на пролеће следеће године, али се свакако очекује да, на свом путу ка ЕУ, ускладимо овај тренд са државама чланицама Уније. Остаје да видимо и када и за које рачунање времена ће се одлучити Србија.