ЕВО ГДЕ СЕ КОРОНА НАЈЧЕШЋЕ КРИЈЕ У ТЕЛУ: Откривено зашто ГОЈАЗНЕ ОСОБЕ Имају повећан ризик од ТЕШКОГ ОБЛИКА КОВИДА
У масним ћелијама вирус има довољно хране да се размножава
Гојазне особе имају повећан ризик од тешког облика ковида и постковид синдрома, показала је најновија студија Станфорд универзитета. Говорећи о овом истраживању у "Уранку" К1 телевизије проф.др Снежана Половина, ендокринолог је објаснила да у масним ћелијама вирус има довољно хране да се размножава.
ДРАМА НА ПАЛИЋУ! Из језера извучен АУТОМОБИЛ - полиција испитује како се нашао у води, рониоци ПРЕТРАЖУЈУ ДНО
ЛАГАЛА ДА ЈОЈ ЈЕ ДЕТЕ БОЛЕСНО ПА ЗАРАДИЛА ВИШЕ ОД 6.000 ЕВРА! Мама са Инстаграма молила за НОВАЦ, а онда се ОГЛАСИО МУЖ
ЗБОГ ОВОГА СТРАДА НАЈВЕЋИ БРОЈ ВОЗАЧА У СРБИЈИ: Полиција упозорава - стиже нам КРИТИЧАН период, биће још више НЕСРЕЋА
- То да гојазни ковид позитивни пацијенти имају тежу клиничку слику и да се спорије опорављају знамо из искуства током ове пандемије, као и они који уз гојазност имају и друге, придружене метаболичке болести, рекла је проф.др Половина." Међутим, ово истраживање сада је објаснило због чега је тако. Масне ћелије у нашем организму служе као резервоари енергије и оне мозгу шаљу сигнале да ли би требало да једемо више или мање. Када смо гојазни, масне ћелије су дисфункционалне и мозгу шаљу нереалне поруке – траже више хране него што нам је потребно, објашњава проф.др Половина.На површини масне ћелије налази се велики број рецептора који су заправо места на којима се вирус ковида везује за ћелију и улази у њу. Ковид се „прилепи“ за рецепторе. До сада се мислимо да су масне ћелије само место на којем ковид улази у организам, али сада знамо да је масна ћелија заправо место у којем се корона умножава.
Како је објаснила, у масним ћелијама вирус има довољно хране да се размножава.
- Што је више масних ћелија и што су оне веће, то висе вируса улази у организам. Надаље, масна ћелија пати због те велике количине масноће те појачано ствара цитокине, материје које изазивају упале у организму, те долази до хроничног запаљења организма и накупљања течности па се јавља вода у плућима - казала је проф. др Снежана Половина у „Уранку“.
То хронично запаљење, како је рекла, доводи до дијабетеса, високог крвног притиска, коронарне болести или до погоршања ових обољења.
Последња истраживања показују да сваки други становник Србије има вишак килограма. Нарочито забрињава што је све више гојазне и деце са дијабетесом.