ОБАВЕЗНО ПРОВЕРИТЕ И ОБУЋУ Ево како да се УСПЕШНО ЗАШТИТИТЕ од комараца и других инсеката
Ризик од алергијске реакције на убод инсеката има три одсто одраслих и један проценат деце.
Колико су инсекти опасни и како се заштитити од убода? Алерголог Жикица Јовичић каже да је вирус Западног Нила најчешћи вирус који преносе комарци у Србији. Спорадично се појављују случајеви маларије и зика вируса. Истиче да вирус могу донети путници који путују на егзотичне дестинације, али да је ситуација под контролом.
Додиром је лечио НАЈТЕЖЕ БОЛЕСТИ, а ово данас МОРАТЕ да урадите због ЗДРАВЉА: Славимо св. Никиту Исповедника
НАЈВЕЋА ТАЈНА бивше Југославије: Ево зашто на Титовом гробу НЕМА ПЕТОКРАКЕ (ФОТО)
Преносиоци су многих болести, њихово уништавање има бројна ограничења: КОМАРЦИ ПРЕТЕ НОВИМ И СВЕ ОПАСНИЈИМ ЗАРАЗАМА!
То су инфективне болести и у случају заразе треба се јавити инфектологу. Када су у питању алергијске реакције треба обратити пажњу на неуобичајене симптоме.
- Сви ће локалном реакцијом реаговати на убод осе, пчеле или стршљења. Ако реакција траје дуже од 24 часа и захвати већи простор, на пример, ако отекне цела рука, то треба да буде предмет пажње. Такође треба обратити пажњу ако се појави системска реакција на удаљеном месту од места убода - рекао је Јовичић истичући да је алергија на убод комарца врло ретка.
Наводи и да постоје мере које треба применити да се не би десио убод, поготово у пределу главе.
Слатку храну не треба држати ван надзора, поготово када су питању мања деца. До убода у пределу главе долази често када се пије сок или једе грожђе.
Локална реакција на убод у пределу главе је много тежа него код екстремитета. Ако се јави неки симптом по кожи, несвестица, отежано дисање или губитак свести, треба хитно отићи у најближу здравствену установу.
Такође, сви пацијенти који знају да су осетљиви треба одмах по убоду да се јаве у здравствену станицу, уз терапију попут епи-пена коју треба да имају са собом.
ТОПЛОТНИ УДАР! Температуре и до 36 степени, а ево шта нас очекује до краја недеље
СРБИЈИ ПРЕТИ НОВИ ВИРУС ЗАРАЗА! Стигло упозорење лекара
ТОПЛИЦОМ ПЛОВИ ЧАМАЦ СА КОЈЕГ СЕ ЧУЈУ САМО ЈЕЦАЈИ! Сања га је сама купила и тражи леш своје мајке
Јовичић указује да би било добро да они који имају алергијске реакције имају наруквицу на којој је то забележено, како би лекари у случају да особа изгуби свест могли брзо да реагују.
Алерголог Јовичић наводи и да је важно да се не паничи. Они који имају мању реакцију треба да ставе лед на место убода или да намажу гелом или узму антихистаминик и реакција ће проћи. Истиче и да се не треба борити против инсеката, проверавати како изгледа мед или слично, јер се тако повећава могућност убода.
За оне који су алергични постоји имунотерапија.
- Дуго траје, али ефекти су задовољавајући, 80 до 90 одсто пацијената изгуби реакције. Треба да се јави, дијагностикује и крене са таквим обликом терапије - навео је Јовичић.
И за крај савет: Носити мање светлу одећу, не стављати слаткасте парфеме, прекрити руке и проверити обућу пре него што у њу угазимо.