ЕВО ЗАШТО КОРОНА ВИШЕ УБИЈА МУШКАРЦЕ НЕГО ЖЕНЕ: Одговор је у Т-ћелијама, које уништавају ковид!
У питању је револуционарно откриће научника са универзитета "Јејл" у Америци
Научна студија показала да је кључ у имунитету, то јест да се Т-ћелије код јачег пола бране од ковида 19 слабије него код припадница лепшег пола.
ЦРНА СТАТИСТИКА ПРЕТИ СРБИЈИ: Већина купача на Ади јуче није поштовала мере, последице су врло могуће
НАШИ СУСЕДИ НАМ УКИДАЈУ ПЦР ТЕСТ! Ова одлука на снагу ступа ОД СУТРА, укида се и карантин
ЖИВА У ТЕРМОМЕТРУ ЋЕ СЕ СПУСТИТИ! Након тропских дана и ноћи очекује нас нагло захлађење
Коронавирус више убија мушкарце него жене јер мушки имуни систем има нижи одговор Т-ћелија, које уништавају ћелије заражене вирусом, револуционарно је откриће научника са универзитета Јејл у Америци, објављено прошле недеље у часопису Нејчер.
Наиме, неке врсте Т-ћелија могу уништити ћелије које су заражене вирусом, док друге врсте помажу телу да произведе антитела која спречавају вирус да инфицира ћелију. Научници су известили да мушкарци имају нижи одговор Т-ћелија него жене, што је повезано с будућим погоршањем болести. Ипак, студија је спроведена на релативно малом узорку за научни свет, само 17 мушкараца и 22 жене, који су примљени у болницу након што су позитивно тестирани на коронавирус.
Сабра Клајн, професорка молекуларне микробиологије и имунологије на универзитету "Џонс Хопкинс", каже да је нова студија показала да мушки имунолошки систем реагује на коронавирус различито од женског.
- Мислим да ова студија даје узбудљиве трагове у имунолошким реакцијама, које се разликују између мушкараца и жена који су заражени вирусом САРС-ЦоВ-2, али не говори нам о механизмима због којих мушкарци двоструко чешће умиру од вируса.
Жене с коронавирусом имале су повишен одговор Т-ћелија у поређењу с мушкарцима. Код мушкараца ће можда требати да се појача реакција Т-ћелија, можда вакцином, да бисмо спречили погоршање болести. Са друге стране, код жена ћемо можда морати да "замутимо" одређене реакције на цитокине, односно спречимо цитокинску олују, која може настати прејаким одговором Т-ћелија током инфекције, да бисмо спречили погоршање болести - рекла је др Клајн за америчке медије.
Клајнова ипак упозорава да постоје и друге биолошке разлике између полова, попут генетике или полних хормона естрогена и тестостерона, које овде нису мерене, а они такође могу утицати на то како болест напредује код мушкараца и жена.
Професор инфектологије др Жарко Ранковић каже да је прво примећено у Кини, а затим и у Србији да од коронавируса више оболевају мушкарци него жене:
- Запажено је и код нас да је већа смртност од ковида 19 била код мушкараца него код жене, и ти бројеви се нису знатно разликовали од оних у Кини, рецимо. Јејл је озбиљан институт и не видим разлог да не верујемо њиховим истраживањима. О овом вируса се мало зна засад и и даље остаје нејасно који су то фактори који утичу да се Т-ћелије мушкараца слабије бране баш од овог вируса него од неког другог.
Т-ћелије су врста одбрамбених ћелија чији је основни задатак да пронађу и убију инвазивне патогене или инфициране ћелије.
То чине служећи се протеинима на својој површини, који су у стању да се повежу с протеинима на површини "уљеза".
Т-ћелије могу да се задрже у крви годинама после инфекције. л Доприносе и "дуготрајној меморији" имунолошког система
ПАПРЕНЕ КАЗНЕ ЗА НЕПОШТОВАЊЕ МЕРА! Када прочитате цифру, неће вам пасти на памет да их прекршите
РИГОРОЗНЕ КАЗНЕ ЗА СВЕСНО КРШЕЊЕ МЕРА: Огласио се др Кон и појаснио нови потез Кризног штаба
ЧЕТИРИ СЦЕНАРИЈА ПРИ ПОВРАТКУ ИЗ ИНОСТРАНСТВА "Очекујемо велики налет људи, у игри је много опција"
КАКВО ЈЕ СТАЊЕ ВАН ГРАНИЦА СРБИЈЕ? Док се ми полако ОПРАШТАМО ОД КОРОНЕ, због вируса алармантно у земљама региона
У ЧЕМУ ЈЕ ТАЈНА МАСКИ СА НАНОСРЕБРОМ? Струка у Србији открила колика је њихова ефикасност током пандемије