МОЋНА РИКА ОДЈЕКУЈЕ ПЛАНИНОМ: Србија добила још једно СТАНИШТЕ ЈЕЛЕНА
План да у наредних осам до десет година крдо постане довољно бројно да се покрене ловни туризам
После Таре и Студенице ловиште Златар је трећи локалитет у Србији где се у оквиру пројекта Управе за шуме Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде, врши насељавање јелена. О јеленима, пресељеним из Бачког Моноштора у златарске шуме, брине нововарошко ловачко удружење "Козомор".
БИО ЈЕ НА ГРАНИЦИ ЖИВОТА И СМРТИ: Предраг прошао корона пакао од 47 дана у болници
БЕБИ-БУМ У НИШУ: Три медицинске сестре се породиле, још три чекају принове, сви навијају за девојчице
ДИРЕКТОР СЗО ПОХВАЛИО СРБИЈУ ЗА БОРБУ СА КОРОНОМ: Открио и у којим земљама је тренутно НАЈТЕЖА СИТУАЦИЈА
Првих дана по пресељењу јелени су ишли само уз ограду прихватилишта тражећи излаз. После четворомесечне пажње током прилагођавања, ловочувари су им, као у бајци, зрневљем кукуруза утрли пут од хранилишта до слободе у златарским шумама. У међувремену, европски јелени пристигли из равнице осетили су сву суровост планинске климе, док су им нови домаћини, ловци из удружења "Козомор", разбијали лед на изворима, доносили храну, бринули о тек отељеној кошути.
- Тај један од крупнијих јелена кад смо улазили унутра, уз саму ограду, дошао је до нас на неких метар и по-два и јасним шкргутањем зубима дао до знања да је он сад ту доминантан и да је он глава прихватилишта - каже Дарко Живковић из Нове Вароши.
Алфа мужјак, на челу крда од шест јелена, пет кошута и једног младунчета, од пуштања из прихватилишта у Сеништима, борави углавном у атару села Рутоше, Бакина бара и Брезна, показују сателитски снимци, али јављају и мештани који се такође навикавају на њих јер ће у наредних пет година сваке године стизати, најпре у прихватилиште, нових двадесетак грла.
- Да се запати та популација јеленске дивљачи, да буде стабилна и да се у неком периоду, од седам, осам, десет година, зависно од популације и од успеха поновног насељавања, дозволи неки санитарни одстрел или неко крупније грло. Односно, јелени треба практично да заузму ову територију и да се развије ловни туризам - наглашава координатор пројекта Слободан Љубојевић.
До тада забрањен је лов јеленске дивљачи која се ових дана спрема за период парења - чувену рику јелена.
КОРОНА И ДАЉЕ ПРИСУТНА У УСТАНОВАМА СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ: Вирус потврђен код 103 корисника и 47 запослених
ДИЈАБЕТЕС У ДОБА КОРОНЕ: Познати ендокринолог каже да постоји РАЗЛОГ ЗА ОПТИМИЗАМ
Министар Лончар са лекарима који су МЕСЕЦИМА НА ПРВОЈ ЛИНИЈИ ОДБРАНЕ ОД КОРОНЕ: Рекли су шта им је највише фалило
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ МИНИСТАРСТВА ЗДРАВЉА: Короном заражено још 95 особа, двоје преминуло
КОРОНА ПОПУШТА У БОРСКОМ ОКРУГУ: Мајданпек укинуо ванредну ситуацију, Бор недељу дана без заражених