ПРЕДСЕДНИК НАЈАВИО НАБАВКУ "ФАЈЗЕР" ТАБЛЕТА: Све о магичним пилулама против короне, коме су намењене и када се користе
Председник Вучић рекао је у Дуабију да је Србија ушла у преговоре са овом познатом компанијом
Лек против ковида, чију је набавку најавио председник Србије, требало би да код заражених смањи ризик од добијања озбиљнијих симптома и буде превенција онима који су били у блиском контакту са инфицираним.
ДАНАС СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА - ХОЋЕ ЛИ БИТИ НОВИХ МЕРА? Какав нас сценарио чека и колико ће корона наставити да се шири
РХМЗ НАЈАВИО ОЛУЈНУ КОШАВУ ДО КРАЈА НЕДЕЉЕ: Следи драстична промена времена, стиже права јесен
КОРОНА КОСИ ПО ОВОМ СРПСКОМ ОКРУГУ: Забележено 660 пута више заражених него прошле недеље
"Фајзерове" таблете против коронавируса, чију је набавку најавио председник Србије, тренутно су у фази клиничког испитивања на великом броју људи, а ако све прође како треба, овај лек би, према проценама, могао бити спреман за употребу до краја године.
Наиме, фармацеутска компанија "Фајзер" саопштила је недавно да је покренула другу фазу великог клиничког испитивања оралне таблете против коронавируса, која би била намењена смањењу ризика од инфекције код особа чији су чланови породице заражени тим вирусом. Такав лек би могао да има двоструку намену - да зараженим пацијентима смањи ризик од добијања озбиљнијих симптома или да буде као превенција код особа који су у блиском контакту са инфицираним.
- Верујемо да би овај третман могао да помогне у раном заустављању размножавања вируса, потенцијално би могао да спречи ширење заразе код људи који су у контакту са инфицираним особа или да успори почетак инфекције - изјавио је др Микаел Долстен, главни научни директор "Фајзера".
Према његовим речима, тај лек би био комплементаран вакцинама против коронавируса. Лек назван за сада шифром ПФ-07321332 осмишљен је као пилула која би се пила са чашом воде у кућним условима, тако да би се потенцијално могла преписати на први знак инфекције или на прву свест о изложености, без потребе за хоспитализацијом пацијената.
Лек ПФ-07321332 припада типу који се назива инхибитор протеазе, а како је објашњено у саопштењу, дизајниран је да блокира активност кључног ензима потребног за умножавање коронавируса, заједно са ниском дозом ритонавира, старијег лека који се широко користи у комбинованим третманима за инфекцију ХИВ. Иначе, након успешно спроведене прве фазе испитивања током априла и маја, "Фајзер" је другу фазу клиничког испитивања антиковид пилуле започео крајем септембра на до 2.660 здравих одраслих учесника старости 18 и више година, који живе у истом домаћинству као и појединац са потврђеном симптоматском инфекцијом ковидом.
Из ове фармацеутске компаније нису могли да прецизирају када ће тачно нови лек против коронавируса бити у примени јер то зависи од успеха клиничких испитивања и добијања дозволе за дистрибуцију. Ипак, подсећајући да је "Фајзеру" требало мање од годину дана да направи вакцину и почне да вакцинише људе, британски Телеграф је позивајући се на своје изворе недавно пренео да би пилуле ПФ-07321332 могле бити спремне до краја ове године.
На то да би лек ускоро могао бити доступан, упућује и најава председника Србије Александра Вучића да је Србија ушла у преговоре о набавци нових лекова за коронавирус.
- Ради се о иновативним новим лековима који могу добро да заштите од короне. Ми разговарамо и са "Фајзером" о таблетама које су скупе. Живот је најскупљи и најважнији - рекао је Вучић у Дубаију, после састанка са принцом шеиком Мухамедом бин Заједном ел Нахјаном, и додао да су Уједињени Арапски Емирати наручили прве мале количине ових лекова који су веома скупи.
- Оралне антиковид таблете би се преписивале на први знак инфекције или на прву свест о изложености
- Користе се орално и у кућним условима
- Узимају се пет дана на сваких 12 сати
- Пилула је дизајнирана тако да блокира ензим који је потребан вирусу да би се умножио
"Меркове" пилуле коштаће 700 долара
На производњи антиковид пилула у истраживачким фазама раде и фармацеутске компаније "Рош" (Roche) и "Мерк" (Мерцк). Амерички "Мерк" саопштио је у петак да је његова експериментална пилула молнупиравиром за особе оболеле од ковида 19 преполовила смртност и број хоспитализација, а уколико добије одобрење за хитну употребу од ФДА, које ће затражити "што је пре могуће", могао би да достигне годишњу продају од преко 10 милијарди долара. "Мерк" има уговор са америчком владом који предвиђа цену од 700 долара за курс лечења молнупиравиром.
- Ремдесивир - скраћује ток лечења и има мање нуспојава од других лекова који су коришћени у борби против ковида. Лек је у Србији доступан од октобра прошле године. Користи се само у болничким условима интравенски.
- Бамланивимаб - даје се путем интравенске инфузије и за лечење је потребна само једна доза која кошта око 2.000 евра. Србија је у априлу добила око 2.000 доза овог лека који припада групи монклонских антитела.
- Фавипиравир - кинески лек против коронавируса који спречава размножавање вируса у организму и зато је важно да га пацијенти почну узимати најкасније пети дан од почетка симптома. У Србији се у таблетама примењивао искључиво у болницама до краја марта, када је 11. верзијом протокола за лечење ковид пацијената омогућено да га пацијенту препише и лекар у ковид амбуланти - EXO-CD24 - зову га и "магични метак", иновативни лек против цитокинске олује код ковид пацијената.
Трећа фаза испитивања ће се завршити у Израелу до краја 2021. За сада, ефикасност му је око 90 одсто, односно толико пацијената са тешком формом ковида могло је да буде отпуштено из болнице за пет дана пошто су примали EXO-CD24.
- Дексаметазон - делује тако што пригушује имуносистем тела. Може да се користи само за пацијенте који су прикључени на кисеоник или респиратор. У мањим дозама смањује смртност од короне за трећину, а код пацијената на респиратору за 20 одсто.
- Тоцилизумаб - повећава имунолошки одговор и одбрамбену снагу организма, блокира протеин интерлукин-6 и тако спречава цитокинску олују код тешко оболелих.