ФИЛМСКА ПЉАЧКА И ПУТ ОКО СВЕТА: Авантуриста из Србије обишао целу Африку У ДОБА КОРОНЕ, сада је заглављен на Занзибару
Мало је фалило да се то догоди једном од јунака ове приче који је готово пред пут морао у потпуности да мења руту до Африке
Како изгледа путовање усред најдужег, трећег таласа пандемије ковида-19 и појаве британског, јужноафричког и ко зна којег још соја, најбоље зна група српских туриста која је прешла "пола света" како би стигла на сафари у Африку и коначно на Занзибар.
Заједно са здрављем тестирали су храбри авантуристи свој ентузијазам и стрпљење, али и епидемиолошке мере у авионима, на аеродромима, у различитим државама. У том тестирању неки од њих су заборавили да се тестирају на ковид 19 па су морали да продуже одмор још четири дана на Танзанији.
НОВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ ИЗ КРИЗНОГ ШТАБА: Сви слуте на ЦРНИ СЦЕНАРИО, може доћи до ОДЛАГАЊА имунизације?
СРБИЈА СЕ ВРАЋА НА ПОЧЕТАК ЕПИДЕМИЈЕ? Професор Кочовић изнео најновије прогнозе о кретању корона вируса (ФОТО)
"ОВАЈ ВИРУС ЈЕ ДАЛЕКО РАЗОРНИЈИ" Др Здравковић открила: Да ли су особе са нултом крвном групом отпотрније на корону?
Ко жели у ово "зло доба" да путује мора, најпре, да се наоружа стрпљењем јер се правила путовања мењају готово на дневном нивоу.
Наиме, месецима кован план и скупо плаћене авио карте и смештај могу да падну у воду у трену, можда и пред сам лет.
Због брзог теста промена руте
Мало је фалило да се то догоди једном од јунака ове приче који је готово пред пут морао у потпуности да мења руту до Африке.
- Требало је да летим за Кенију преко Амстердама, али десетак дана пред лет Холандија је забранила улазак у земљу путницима са ПЦР тестовима. На аеродром у Амстердаму је могло да се уђе само са негативним рапид тестом. Пошто у том тренутку нигде у Србији није могао да се уради такав тест отказао сам лет, а агенција преко које је требало да путујем ми је вратила сав новац осим 4.000 динара за таксу – објашњава "светски путник" који је желео да остане анониман.
Ипак, авантуристички дух га није напустио па је одлучио да потражи алтернативне начине за одлазак на сафари у Африку.
- Нашао сам лет преко Дохе и одлучио да путујем без обзира на то што ме то коштало 100 евра више. Већ сам узео одмор и нисам хтео да ми пропадне у Србији. Такође, на аеродрому у Дохи нису тражили негативан ПЦР тест, али јесу у Кенији због чега сам морао да се тестирам у Београду пред лет - прича Београђанин.
Главобоља и због ПЦР теста
Међутим, датум поласка донео му је нову главобољу.
- Лет из Београда сам имао у понедељак, а ПЦР тест не сме да буде старији од 72 сата. То је значило да морам да се тестирам у суботу, а постављало се и питање да ли могу одмах да сазнам резултат и да стигнем да откажем путовање и смештај ако случајно будем позитиван на ковид 19. Питање је било и дал бих могао то да урадим у недељу на нерадан дан - наводи путник из Србије.
На срећу, тест је био негативан.
- Одлетео сам за Доху. Зачудио сам се да је мало ко у авиону носио маску, али и на аеродрому. Иначе, аеродром је био готово празан. А ја сам на наредни лет морао да чекам девет сати. Ипак, толико време нисам могао да искористим за разгледање града због пандемије већ сам морао да останем на аеродрому - апострофира младић који је двоипонедељни одмор у Африци платио око 2.000 евра.
Филмска пљачка у Мошију
Како каже, сафари у Кенији вредео је сав тај новац. Међутим, кад смо код пара могао је и он да буде жртва филмске пљачке у Танзанији.
- Кренуо сам са групом наших туриста у клуб у Мошију и тада смо већ приметили да нас неколико мотоциклиста кружи око нас. Вероватно су нас тада пикирали. Приликом повратка у једном тренутку смо се развукли и један мотоциклиста је нашој девојци стргао торбицу са рамена и одвезао се. Мој цимер је скочио на мотор другом човеку и кренули су за њима, али нису успели да их нађу - подвлачи авантуриста и додаје да је највећи проблем био тај што се у торбици налазило неколико пасоша.
Спрега полиције и пљачкаша
Како се танзанијска полиција бори са криминалом сазнали су неколико минута касније.
- Отишли су у полицију где су им најпре рекли да ће вратити пасоше за два дана. Када им је цимер ставио новац у џеп донели су пасоше за неколико минута. Можда смо могли да откупимо тако и телефон. Очигледно је да су полиција и пљачкаши повезани у Танзанији. Иначе, у фавелама смо деци поделили много слаткиша и лопти Веома су сиромашни - описује српски туриста.
Због ПЦР теста морао да остане још четири дана на Занзибару
С друге стране, на Занзибару се знатно опуштеније живи и када је реч о пандемији и када је реч о криминалу.
- Овде је проблем настао тек пред полазак назад јер сам тек тада сазнао да морам, ипак, да урадим ПЦР тест. Наиме, за Доху не треба ПЦР тест, али морам да се тестирам зато што компанија "Flydubai" traži тај тест пре уласка у авион. То нисам знао јер приликом доласка нисмо летели са том компанијом. Тако да због тестирања на Занзибару непланирано морам да останем још четири дана. Иначе, ПЦР тест на Занзибару је 80 америчких долара - наглашава Београђанин.
(Не)срећни туриста не схвата колико му туриста широм света завиди.
- Јасно ми је да људи пре путовања размишља о тестирању и условима летења са одређеним авиокомпанијама. Али, када си на сафарију у Африци или на Занзибару о томе више не размишљаш. То ти дође само као један захтев мање-више или као виза на путу - закључује Србин.