ФОТОГРАФИЈА ОВЕ КУЋИЦЕ СА ДРИНЕ ОБИШЛА ЈЕ СВЕТ: Сада је коначно откривено како је она настала
Ово је тајна опстанка јединствене грађевине у Србији и свету
Симбол Бајине Баште и Србије јесте кућица изграђена на стени и то насред тока реке Дрине. Њене фотографије обишле су свет, али мало ко зна да је пре ове садашње брза Дрина за ових пола века трајања однела чак шест кућица.
ОВО ЈЕ ПОГУБНИ ГРЕХ! Ево какви су обичаји за славе које падају у време поста - једну ствар никако не смете да радите
ЛАВОВИ НА КАПИЈИ СУ САДА ПРОШЛОСТ! Ова кућа у Србији је све оставила без текста (ФОТО)
ПОСЕБНО УПОЗОРЕЊЕ ТОКОМ ПРАЗНИКА! Ове ситне навике могу да доведу до пожара - ево како да спречимо трагедију
Дуго су неимари овог невероватног здања покушавали да пронађу спас за кућицу на стени како сваки поплавни талас не би чекали са стрпењом и у томе су успели. Ова, седма по реду најдуже опстаје и то само из једног разлога - применили су посебан безбедносни систем пре десетак година, како би је сачували од немилосрдне Дрине.
- Од првобитних кућица разликује се по томе што је на темељима одигнута, странице кухиње су отворене, како нема задњег зида тако нема ни предњег, ствари су подигнуте на таван, а река несметано тече кроз њу. Ако би ниво Дрине био висок и ако би надошла, кућица би остала неоштећена а река несметано протицала. Кућица је изграђена од јако чврстог материјала, сва је у шафовима и тако да на много начина успели смо да је обезбедимо. Изузетни је занимљива за архитекте јер се многе ствари примењене на градњи ове кућице, не примињују у градњи на копну које се не применљеују на копну - рекао је за РИНУ Милан Савић Мишко.
Он је управо и један од градитеља прве кућице, која је настала давне 1969. године као део дечачке игре и то за само пет дана. Била је много мањих димензија него ова данашња, али представљала је прекретницу и представљала почетак једне изузетне приче.
- У то време на том месту смо се окупљали, дружили али и скакали са стене. У једном моменту смо дошли на идеју да нешто направимо како би могли да се склонимо од временских неприлика - додаје Милан.
Данашњи објекат има око 24 квадрата, има једну затворену просторију као и терасу, која је омиљени кутак бројних посетилаца. Од дечачке игде Кућица на Дрини постала је један од најпосећенијих локалитета у Србији, а годишње је обиђе на стотине посетилаца.
- Нико не прође а да не застане да се слика. Након што је њена фотографија обишла свет, почели су да пристижу туристи из многих далеких земаља. Кинези су до почетка пандемије били међу најбројнијим посетиоцима. Они су у колонама чекали да би је обишли, доживљавају је као неко чудо на земљи - рекао је Мишко.
Чамицима је једино могуће стићи до кућице, током летње сезоне постоји организован превоз, а цена је симболична и на добровољној бази. Оно што даје додатну драж јесте посебна тиркизна боја Дрине, и сви они који су је обишли кажу да је осећај заиста непоновљив.