Где је рак најфаталнији? Језива мапа болести у Србији открива алармантне податке
Хроничне незаразне болести - болести срца и крвних судова, малигни тумори, шећерна болест, опструктивна болест плућа, повреде и тровања и друге, већ деценијама доминирају у нашој националној патологији.
Како се наводи у Годишњаку, од 2014. до 2023. године уочен је пораст опште стопе смртности у Србији за 3,2 одсто, а у наведеном периоду, порасле су стопе морталитета од:
- шећерне болести за 19,9 одсто
- малигних тумора за 2,3 одсто.
Истовремено, уочен је пад стопе морталитета од повреда и тровања за 21,8 одсто, болести срца и крвних судова за 3,7 одсто и опструктивних болести плућа за 1,1 одсто.
Када је реч о малигним туморима, на основу података регистра о лицима оболелим од њих у Србији, у 2021. години регистровано је 41.784 новооболелих особа од рака - 22.333 и мушкараца и 19.451 жена, док је 19.979 особа умрло од малигних тумора - 10.974 мушкараца и 9.005 жена.
Како се наводи у "Батутовом" годишњаку, у периоду 2016. до 2021. године, нестандардизоване стопе инциденције од малигних тумора на 100.000 становника оба пола, порасле су са 570,1 на 612,9.
Ова стопа код мушкараца на 100.000 становника износила је 671,3 а код жена 554,6, а највиша је забележена:
Код мушкараца у:
- Севернобачкој
- Западнобачкој области
Код жена у:
- Западнобачкој
- Севернобанатској
Најниже стопе инциденције од малигних тумора (где најмање обољевају од рака)
Код мушкараца у:
- Рашкој
- Топличкој области
Код жена у:
- Мачванској
- Топличкој области
Највише стопе морталитета од малигних тумора
Код мушкараца у:
Севернобанатској
Западнобачкој области
Код жена у:
- Севернобачкој
- Средњебанатској области
- Најнижа стопа морталитета
Код мушкараца у:
- Топличкој
- Моравичкој области
Код жена у:
- Поморавској
- Моравичкој области
- Тумори који предњаче код оба пола
У Србији су мушкарци највише оболевали и умирали од:
- малигних тумора бронха и плућа
- рака дебелог црева и ректума
- малигних тумора простате
Код жена малигни тумор је најчешће био локализован на:
- дојци
- бронху и плућима
- дебелом цреву и ректуму
Од рака плућа и бронха мушкарци су највише оболевали у Севернобанатској и Средњебанатској области, а најмање у Топличкој и Пиротској области.
Када је реч о умирању од овог карцинома, та стопа је међу мушкарцима, такође, највиша у Севернобанатској, а затим у Севернобачкој области, а најнижа је у Моравичкој и Топличкој.
Код жена малигни тумор најчешће био локализован на дојци, бронху и плућима и дебелом цреву и ректуму.
Стопа оболевања од рака дојке највиша је у Севернобачкој и Расинској области, а најнижа у Зајечарској и Мачванској бласти. Од рака дојке жене су највие умирале у Средњебанатској и Јабланичкој области, а најмање у Поморавској и Топличкој области.
Подсетимо, интерактивна мапа оболевања од карцинома, коју смо у јуну објавили, показала је да су делови Војводине, попут западне и северне Бачке, као и северни Банат, окрузи у којима су забележене највеће стопе оболевања од свих врста карцинома на 100.000 становника у нашој земљи.
Већина карцинома када се открије на време може успешно да се лечи. Зато су битни редовни превентивни прегледи, јер већина карцинома нема симптоме.
Управо то је показала акција коју је покренуло Министарство здравља, јер се дешавало да се код људи открију метастазе, а да они нису имали никакве тегобе.
Како је рекао и сам министар здравља Златибор Лончар пошле недеље, током акције превентивних прегледа код више стотина људи дијагностиковане су болести за које нису знали, а чак 98 одсто њих излечени су и пуштени на кућно лечење.
Навео је да је код више хиљада грађана дијагностикован карцином и да је урађена додатна дијагностика, а неки од њих су већ и започели са терапијом. Истакао је да када се карцином на време открије, може да се излечи и смањују се све компликације.
Србија Данас/Информер